Akıllı Telefon.. Sosyal Medya Uygulamaları ve gizlilik.. « Dürüst Haber

SON DAKİKA

Akıllı Telefon.. Sosyal Medya Uygulamaları ve gizlilik..

Bu haber 10 Ocak 2021 - 21:18 'de eklendi ve 2.459 views kez görüntülendi.

Konuya girerken en önemli bilgiyi vererek başlayalım.. Sosyal Medya hesabınızın sizin izin verdiğiniz ölçüde verilerinizi 3. aracı kurumlarla (Genellikle Reklam Amaçlı) paylaştığını unutmayın..

Özelikle son dönemlerde sıkça rastladığımız Facebook duvarında paylaştığınız “iznim olmadan verilerimin kullanılması.. fotoğraflarımın iznim olmadan kopyalanmaması vs vs.. “ ifadelerin bir anlamı olsun istiyorsanız ayarlar bölümünden gizlilik ve içerik ayarlarınızı değiştirmenizi öneririm..

Şahsen ben WhatsApp uygulamasını bu özellikleri değiştirebilme ayarları olmadığı için kaldırdım..

Instagram hesabımı da sanırım bu paylaşım ayarları dolayısıyla silebilirim böyle giderse…

Cep telefonunuzdan sürekli müzik ve kısa videolar izlediğimiz Youtube de aynı mantıkta çalışıyor bilginiz olsun .. Kısacası günümüzde gizlilik diye bir şey çok mümkün görünmüyor..

Özellikle yeni nesil  telefonlar elimizdeyken..

Telefonumda oyun veya gereksiz uygulama olmadığı halde kişisel verilerimin kısmen de olsa paylaşıldığı düşüncesi her zaman aklımın bir köşesinde  var.

Yok, gizlilik benim için önemli..

Kiminle ne zaman, nerde ve nasıl görüşmüşüm..

Hangi iletişim araçlarını kullanmışım..

Nerde daha çok vakit geçirmişim..

Neleri beğeniyor.. Ne hakkında konuşuyorum.. Sosyal medyada hangi fotoğrafları paylaştım.. hangi fotoğrafları beğendim.. Hangi sözlere katıldım.. nelere yorum yazarım.. Beğendiğim sayfalar.. katıldığım gruplar..

WhatsApp da kimleri ararım.. Kimlerle fotoğraf.. kimlerle video .. kimlerle paylaşım grupları kurarım .. nerden ve hangi bağlantı üzerinden bunları yaparım.. gibi bilgilerim bende kalsın.. diyorsanız … ve burası çok önemli Telefon numaram ve telefon rehberim gibi benim istediğimle paylaştığım veriler işlenmesin diye çözüm aramak istiyorsak öncelikli akıllı diye tabir ettiğimiz yeni nesil telefonları kullanmamamız gerekiyor.

Aksi düşüncede iseniz zaten belirli bir paylaşım içinde olduğunuzu bilerek gününüzü sosyal medya da geçirmeye devam edin..

Teknoloji çağı dediğimiz günümüzde maalesef durum bu..

Akıllı dediğimiz telefonlar ne yazık ki bizi esir almış durumda..

Sadece WhatsApp’ı silmek çözüm değil yani..

 

 

avatar
Habibullah Efendigilhefendigil@hotmail.com