SON DAKİKA

Amerikan Gladyosu, Org. Eşref Bitlis’i nasıl öldürdü?

Amerikan Gladyosu, Org. Eşref Bitlis’i nasıl öldürdü?
  • 17.02.2020
  • 2.606 kez okundu

17 Şubat 1993, Çarşamba. Orgeneral Eşref Bitlis nihai bir sınır ötesi harekâtın hazırlıklarını görmek için Diyarbakır’a gidecekti. Dışarıda hafif kar yağıyordu. Uçağı kullanacak olan Kara Pilot Binbaşı Yaşar Erian sabah saat 6:30’da nöbetçi astsubay tarafından uyandırıldı. Uçağı onun kullanmasını, ona çok güvenen Orgeneral Bitlis istemişti. Orgeneral Bitlis, Çekiç Güç’ün Türkiye düşmanı faaliyetlerini yakından takip ediyor, raporlar hazırlıyordu. Yaşamının tehlikede olduğunu bildiğinden, temkinliydi. 2. Pilot Kurmay Yüzbaşı Tuğrul Sezginler de, o gün uçuşu olmamasına rağmen, Eşref Bitlis’in tercihiyle ekipte yer almıştı.

Uçağın hayati kontrolleri yapıldı. Saat 10:30’dan itibaren hava sıcaklığı artmış, karlar erimeye başlamıştı. Uçuş ekibi neşeliydi. Saat 12:15’te uçağın motorları çalıştırıldı. İkinci Pilot Yüzbaşı Tuğrul Sezginler, kalkıştan dört dakika sonra, saat 12:22’de Esenboğa’ya, motorlarda bir anormallik olduğunu bildirdi.

Saat 12:26 sırasında Yenimahalle Posta İşletme Merkezi çalışanları hızla yaklaşan bir uçağın sesiyle irkildiler. Dumanlar çıkartan uçak, hızla merkeze doğru geliyordu. Uçak, binanın yanından geçip büyük bir hızla bahçeye düştü. Anında alev topuna döndü. Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis’le birlikte, uçaktaki beş kişi şehit oldu.

Org. Bitlis, MİT’in hazırladığı Ergenekon Şeması’nda en tepedeki isimlerden biri. Adı bu şemaya yazıldı, çünkü öldürülmeden önce, ABD’nin daha 1970’li yılların sonunda, Başkan Jimmy Carter zamanında Ortadoğu’ya asker çıkartmayı hedeflediği gizli planını belgelemişti.

Yönetmen Serkan Koç tarafından 2010 yılında hazırlanan bu belgesel, Bitlis suikastini tartışma bırakmayacak şekilde aydınlatıyor

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ