Berat Albayrak’tan açıklama: “Doları istesek düşürürüz” « Dürüst Haber

SON DAKİKA

Berat Albayrak’tan açıklama: “Doları istesek düşürürüz”

Bu haber 07 Kasım 2020 - 11:44 'de eklendi ve 240 views kez görüntülendi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın basın mensuplarına yaptığı ekonomi değerlendirmesinde “Biz dolarla uğraşmıyoruz. İstesek düşürürüz” dedi.

Türkiye Gazetesi’nden Yücel Kayaoğlu’na ekonomi değerlendirmelerinde bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomik gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Hafta başında AK Partili vekillerle buluşan Albayrak, “Küresel ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler” adlı bir sunum gerçekleştirdi.

Bakan Albayrak’ın sunum sırasında söylediği dikkat çeken ifadeler ise şu şekilde;

“DOLARI İSTESEK DÜŞÜRÜRÜZ”
“Dövizdeki artışın birçok sebebi var. Dünyadaki belirsizlikler, ABD seçimleri, pandemi, ülkeler arasındaki sıkıntılar. Hepsi dövizin yükselmesine neden oluyor. Biz dolarla uğraşmıyoruz. İstesek düşürürüz. Faizi yükseltirseniz, döviz düşer. Ama bizim derdimiz bu değil.”

“BİRKAÇ AY İÇİNDE DENGEYE OTURMASINI BEKLİYORUZ”
“Faizi artırmanın da eksileri var, artıları var. Faiz yükselirse, üretim düşer istihdam azalır. Bizim buradaki amacımız ithalatı azaltmak, üretimi artırmak. İthalat uyuşturucu gibi, ilk kullandığında kendini iyi hissedersin ama bu seni yavaş yavaş öldürür. O nedenle bizim hedefimiz öncelikle ithalatı azaltmaktır. Dövizde yaşanan hareketliliğinin birkaç ay içinde bir dengeye oturmasını bekliyoruz.”