Bugün dolar ve euro ne kadar? 16 Mayıs 2022 döviz kuru alış-satış fiyatı

Dolar 5 ay öncesine dönerken, birçok sektörü yakından ilgilendiren son dakika döviz kurları verileri, vatandaşlar tarafından merak konusu oldu.

Bugün dolar ve euro ne kadar? 16 Mayıs 2022 döviz kuru alış-satış fiyatı
16 Mayıs 2022 - 09:38

Dolar 5 ay öncesine dönerken, birçok sektörü yakından ilgilendiren son dakika döviz kurları verileri, vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Enflasyon, cari açıktaki artış ve enerji fiyatlarının ardından Rusya-Ukrayna savaşı da TL'yi giderek daha fazla baskı altında bırakıyor. Dolar 15,4992 liradan, euro 16,1477 liradan güne başladı.

Dolar ne kadar yükselecek bilinmiyor fakat 2021 yılının son aylarında ekonomik belirsizlikler, TL’de yaşanan kayıplar enflasyonun patlamasına neden olmuştu. Pandeminin ardından savaşın başlamasıyla TL'deki kaybı giderek artırıyor.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali öncesinde dolar/TL’de Merkez Bankası (TCMB) müdahalelerinin ve kur korumalı mevduatın desteğiyle 13,50 civarında görülen yatay seyir, bozulmuş oldu. Döviz kuru 5 ay öncesi seviyelere döndü.

Küresel piyasalarda olduğu gibi Türk Lirası karşısında küçük adımlarla da olsa yükselişini sürdüren dolar dolar yeni haftaya 15,49 liradan başladı. Euro ise 16,13 TL'de yer alıyor.

Bugün yurt içinde ödemeler dengesi istatistikleri açıklanacak. ABD'de perakende satışlar, Euro Bölgesi ve İngiltere'de TÜFE enflasyonu haftanın gündeminde. Savaşın gidişatı ve FED kaynaklı açıklamalar izlenecek.

Bu haber 132 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum