$ DOLAR → Alış: 6,79 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,40 / Satış: 7,43

SON DAKİKA

Bünyan’da tarihi mezar taşları

Burhanettin Akbaş
Burhanettin Akbaş
  • 09.05.2020
  • 201 kez okundu

HZ.ZEHRA CÜVEYRİYE (CEVRİYE), SERDENGEÇTİ AHMET AĞA’NIN EŞİ Mİ? (BÜNYAN İLÇE MEZARLIĞI)
1. Bünyan İlçe mezarlığındaki mermerden yapılmış tek mezar taşı bir hanıma ait… Adı Hz. Zehra Cüveyriye (Cevriye)… Bünyan’daki birçok tarihi mezar taşı gibi kırılmış o da kaderine terk edilmiş. Yanında da mermerden bir kavuk var ama onun da kitabesi ortada yok.
2. Hz.Zehra Cevriye’nin kitabesinde okunanlar şöyle
“Zikri ve fikri rahmet
Hazreti Zehra Cüveyriy(e)..
Akıbet gurbet şehidi…
Ruhu Arş-ı Rahmet-i İlâhiyye Eyler” yazıyor. (Kitabe metni Mehmet Emin Ertuğrul Hocam ve Prof.Dr.Atabey Kılıç hocam tarafından böyle okundu)
3. Merhume için “gurbet şehidi” denmesi kendisinin doğup büyüdüğü yerlerden uzakta vefat ettiğini gösterebilir. Çünkü, ilçe mezarlığındaki tek mermer mezar taşı kitabesidir ve önemli bir şahsiyete ait olmalıdır. Yanındaki kavuk ise eşlerin yan yana gömüldüğünü gösteriyor.
4. Hz.Zehra Cevriye’nin Serdengeçti Ahmet Ağa’nın evlendiği “Tebriz Müftüsünün kızı” olan annemiz olabileceğini düşündük. Yanındaki mermer kavuklu mezarın da Ahmet Ağa’ya ait olması söz konusu olacaktı. Genç yaşta hastalanarak vefat ettiği bilinen annemizin çocuğu olmamıştır. Kitabede ona “hazreti” diye hitap edilmesi önemlidir. Ayrıca Cüveyriye, Hz.peygamberimizin eşlerinden birinin adıdır ve bu ismin Türkçe karşılığı “Kadıncık” demektir. Tebriz Müftüsünün Kızı olan annemizin adı da “kadıncık” idi. Peygamberimizden çocuğu olmamıştı. Kadıncık Kadın’ın da çocuğu olmamıştı. Bütün bunlar bir tesadüf mü?
5. Keşke şu kitabe kırılmasaydı. Keşke mermer kavuğun kitabesi de yok olmasaydı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: