$ DOLAR → Alış: 6,79 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,40 / Satış: 7,43

SON DAKİKA

Çerkesler ve “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı”

Oğuz Berk
Oğuz Berk
  • 18.05.2020
  • 76 kez okundu

15-20 yaşlarındaki Çerkes Gençlerinin Türkiye’ye armağan ettiği bayram:”19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı”
Gençlerimiz bu topraklar vatan olurken, dedelerinin Milli Mücadele’den, spor dünyasına kadar katkılarını öğrendiklerinde, bu vatanın her karışında kanları, canları olduğunu, bu ülkenin geleceğinde izlerinin olacağını bilmeleri, onları daha bilinçli, daha inançlı, daha vatansever yapacaktır.
Bu toprakları bize vatan yapan herkese minnettarız.
………
“Beşiktaş Kulübü-Mahalle Takımlığından Asırlık Çınarlığa
Kurucuları: Ahmet Fetgeri (Aşeni)- Mehmet Fetgeri-Mehmet Şamil (Shaplı)-Hüseyin Bereket-Nazım Nazif (Ander) beylerdir. Tümü Çerkez asıllı akrabalardır. Yaşça en büyük olanlar 21-22 yaşındadır. Beşiktaş kulübünü kurarken Mehmet Şamil Bey 16, Hüseyin Bereket 14, Ahmet Fetgeri 15, Mehmet Fetgeri ise 13 yaşındadır. Şeref Bey Beşiktaş futbol şubesini 17 yaşındayken kurmuştur. Beşiktaş kulübünün ilk lokali Osman Paşa konağı bahçesinde yer alan hizmetlilere ait kulübedir. Kulübün ilk ismi de Bereketiko Jimnastik Kulübü’dür.” (*)
……….
Bugünün, Beşiktaş için de çok büyük anlamı vardır. Çünkü 19 Mayıs’ı Türkiye’ye armağan eden, en büyük Beşiktaşlı Atatürk’tür. 19 Mayıs’ı, Gençlik ve Spor Bayramı’na dönüştürmek ise bir Beşiktaş zaferidir.
Atatürk Spor Günü
19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, ilk defa 24 Mayıs 1935’te “Atatürk Günü” adı altında yapılmıştır. Ebedi Şef Atatürk’e gençliğin beslediği sevgi ve saygıyı dile getirebilmek amacıyla bir “Atatürk Spor Günü” düzenlemeye karar veren Beşiktaş Jimnastik Kulübü, 1935 Mayıs ayı içinde Galatasaray ve Fenerbahçe kulüpleri ile bir toplantı tertipleyerek, bu fikri ortaya atmıştır.
……….
İşte 1935 yılının Mayıs ayı içinde Beşiktaş Jimnastik Kulübü tarafından ortaya atılıp, gerçekleştirilen bu gençlik hareketi kanunlaştıktan sonra, “19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı” olarak büyük bir coşkuyla, büyük bir onurla nesillerden nesillere kutlanmaya devam ediyor. (**)

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramınızı kutluyorum..

(*) 11 Haziran 2018 Cumhuriyet Gazetesi
(**) Beşiktaş Resmi İnternet Sitesi

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: