Dışişleri Bakanlığı’na acil çağrı! Uygur Türk’ü Çin’e teslim edilebilir « Dürüst Haber

SON DAKİKA

Dışişleri Bakanlığı’na acil çağrı! Uygur Türk’ü Çin’e teslim edilebilir

Bu haber 21 Kasım 2020 - 22:29 'de eklendi ve 1.234 views kez görüntülendi.

Doğu Türkistan İnsan Hakları İzleme Derneği Umre ibadeti nedeniyle Suudi Arabistan’a giden Uygur Türk’ü Hamidullah Veli’nin Çin’e iade edilme ihtimalinin olduğu belirtilerek, Türkiye Dışişleri Bakanlığı’na çağrıda bulundu.

Umre ibadetini gerçekleştirmek üzere Suudi Arabistan’a giden Uygur Türk’ü Hamidullah Veli, yeni tip koronavirüs ( Kovid-19) salgını ve beraberinde alınan önlemler dolayısıyla dokuz ay boyunca Suudi Arabistan’da kaldı. Sahip olduğu vizenin kalma süresi doksan gün olan Hamidullah Veli’nin 20 Kasım 2020 tarihinde Suudi Arabistan güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındığı bildirildi.

UYGUR TÜRK’Ü HAMİDULLAH VELİ ÇİN’E İADE EDİLEBİLİR
Suudi Arabistan güvenlik güçlerinin gözaltına aldığı Hamidullah Veli’nin Çin’e iade edilme, iade edildiği takdirde toplama kampına alınma ve öldürülme ihtimali olduğu belirtildi. Konuya ilişkin olarak Doğu Türkistan İnsan Hakları İzleme Derneği tarafından yapılan açıklamada Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığına çağrı yapılarak Hamidullah Veli’nin tahliyesi için girişimde bulunulması talep edildi. Söz konusu açıklamada, “Suudi Arabistan’a umreye giden Uygur Türk’ü Hamidullah Veli, 20 Kasım 2020 tarihinde göz altına alınmıştır. Türkiye’de uzun dönem ikamet ile kalan Hamidullah Veli, koronavirüs nedeniyle yolların kapanmasıyla Suudi Arabistan’da 9 Aydır mahsur kalmıştı. Çin istihbaratı, Suudi Arabistan’da bulunan Hamidullah’ın peşine düştüğü ve kendisinin takibe alındığı belirtilmektedir. Hamidullah Veli’nin Çin’e iade edilme, iade edildiği takdirde toplama kampına alınma ve öldürülme riski vardır. Suudi makamlarının onu geldiği ülke olan Türkiye’ye göndermesini talep ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığını da Hamidullah’ın tahliyesi için girişimde bulunmasını talep ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.