ERÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 'hasta rehin kaldı' iddiası

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Bölümünde apandis ameliyatı olan geçici koruma statüsündeki 6 yaşındaki Uygur Türk’ü göçmen, ameliyat ve hastane ücretini ödeyemediği için hastanede rehin tutulduğu iddia edildi. Aile ise, ödeme yapabilmek için para arıyor.

ERÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 'hasta rehin kaldı' iddiası
12 Mayıs 2022 - 16:46
Türkiye’ye Çin zulmünden kaçarak gelen geçici koruma statüsünde bulunan göçmenler arasında Uygur Türk’ü olan Doğu Türkistanlı çok sayıda insan bulunuyor. Çin’in artırdığı zulüm sonrasında Türkiye’ye kaçarak gelen ve burada hayatlarını idame ettirmeye çalışan Uygur Türkleri ise sosyal güvenceleri olmadığı için sağlık hizmetlerinde ücretli olarak yararlanabiliyor. Ancak sağlık hizmeti için ücret bulmakta zorlanan ailelerde çaresiz kalıyor. Bunlardan birisi de Albdulhami ailesi oldu. 11 Mayıs 2022 tarihinde rahatsızlanan 6 yaşındaki çocukları Abdurrahman’ı Ercies Üniversitesi Tıp Fatkültesi Hastanesine götürdüler. Apandist olduğu belirlenen ve Çocuk Cerrahisi servisinde ameliyata alınan  Abdurrahman sağlığına kavuş ve taburcu edilmesi kararlaştırıldı. Ancak önlerine çıkan sosyal gücenceleri olmadığı için ameliyat ve hastane hizmetleri ile ilgili olarak fatura çıktı. Aileye çıkartılan 4 bin 613 TL ödeme yapmaları, bu ödemeyi yapmaları durumunda hastayı taburcu edecekleri ileri sürüldü. Aile ise bu parayı ödemeyeceğini ve sosyal güvenceleri olmadığını dile getirdi. Bunun üzerine hastanenin ücrette bir miktar indirim yaptığı belintiliyor. Şuan ise aile ödemeye para bulamadıkları için yapamadı. Ayrıca aileye hastane tarafından da senet imzalatıldı.
Yaşanan bu durum ise ücretini ödemeyen hastanın, hastanede rehin tutulduğu iddialarına neden oldu. Hastanede Suriyeli olmak üzere bazı göçmenlere verilen hizmetlerde ücret alınmamasına tepki gösterilirken Uygur Türkleri ile ilgili olarak da benzer bir sosyal güvenci imkanı sağlanması gerektiği belirtiliyor. Uygur Türklerinede Suriyelilere sağlanan ücretsiz sağlık hizmetlerinin sağlanması gerektiği ifade edilirken, Çin’in zulmünden kaçarak kardeş ülkeşe sığınan Uygur türklerine sahip çıkılması isteniyor.
Öte yandan 2018 Eylül ayında Kayseri’de geri gönderme merkezinde Doğu Türkistanlı hamile bir kadının doğum yaptığı ve ambulans çağrılmamasından dolayı da Uygur Türk’ü kadının bebeğininin hayatını kaybettiği iddiaları yer almıştı. Geri gönderme merkezinin nezaretinde yaşanan bu talihsiz olay sonrasında bebek kimsesizler mezarlığına defnedilirken, evrakların karışması nedeniyle yanlışlıkla gözaltına alındığı belirtilen anne ise serbset bırakıldığı ileri sürülmüştü.
 

Bu haber 165 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum