İl Başkanı Begüm Başmısırlı’lı sanayicilere seslendi « Dürüst Haber

SON DAKİKA

İl Başkanı Begüm Başmısırlı’lı sanayicilere seslendi

Bu haber 06 Kasım 2020 - 11:22 'de eklendi ve 333 views kez görüntülendi.

DEVA Partisi İl Kayseri İl Başkanı Begüm Başmısırlı, “Özel sektör üzerinde kural tanımaz ve şeffaf olmayan müdahaleler giderek kurumsallaşıyor” diyerek, Sanayileşme İcra Komitesi Hakkında çıkan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine tepki gösterdi.

Kayseri Organize Sanayi Bölgesinin ülke ekonomisinde lokomotif sektörlere ev sahipliği yaptığını dile getiren DEVA Partisi İl Başkanı Başmısırlı, Sosyal medya platformu Facebook üzerinden yaptığı paylaşımla ” 68 sayılı “Sanayileşme İcra Komitesi Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi” ile kurulan Sanayileşme İcra Komitesi”ni eleştirdi. Kayserili sanayicilerin bu konuda sessiz kalmaması gerektiğini söyleyen İl Başkanı Başmısırlı, açıklamasında şu ifadelere yer verdi ;

“Kayserimiz 3 organize sanayisi ile ülke ekonomisinin lokomotif sektörlerine ev sahipliği yapıyor. İşsizliğin en üst seviyeye çıktığı, üreticinin maliyetler ve belirsiz uygulamalar altında her gün zarar ettiği, esnafımızın kepenk kapattığı bu dönemde çıkarılan 68 sayılı “Sanayileşme İcra Komitesi Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi” ile kurulan Sanayileşme İcra Komitesi’ne özel şirketlerin ortaklık yapılarına ve faaliyetlerine müdahale yetkisi tanıyor.
Deva Partisi Sektörel Politikalar Başkanımız Sayın Birol Aydemir’inde dile getirdiği üzere
ilgili kararname ile anayasamıza aykırı bir biçimde mülkiyet hakkına müdahalenin önü açılıyor, yerli ve yabancı yatırımcı ürkütülüyor, serbest piyasa ekonomisinden devlet kapitalizmine geçişin mevzuatı oluşturulurken, özel sektör üzerinde kural tanımaz ve şeffaf olmayan müdahaleler giderek kurumsallaşıyor.
Herhangi bir gerekçe ile şirketlerin satış, hisse devri ve diğer ticari faaliyetlerine devlet müdahalesi, teşebbüs hürriyeti ve mülkiyet hakkının ihlal edilebileceğini gösteriyor. İşsizlik oranlarının rekor kırdığı, adeta diplomalı işsiz ordusunun oluştuğu bir dönemde, yerli ve yabancı sermayeyi ülkemizde tutup, ilave yabancı sermayeyi ülkemize çekme ihtiyacıyla örtüşmeyen bu kararname yerine teşvik ve sanayiciyi rahatlatacak uygulamalara ihtiyacımız var. Sanayicilerimizi ve temsilcilerimizi bu konuda duyarlılığa, sorgulamaya davet ediyorum”