Reklam
Reklam

Intersolar'da sergilenen 'esnek güneş' panelleri güneşten daha fazla yararlanma imkanı sunuyor

"Esnek güneş panelleri", kullanıcılara duvar, çatı, gemi, bot ve karavan gibi birçok alanda güneşten elektrik üretme fırsatı sunuyor.

Intersolar'da sergilenen 'esnek güneş' panelleri güneşten daha fazla yararlanma imkanı sunuyor
12 Mayıs 2022 - 15:04 - Güncelleme: 12 Mayıs 2022 - 15:04
Reklam
Güneş enerjisinden elektrik elde etmede büyük öneme sahip fotovoltaik güneş panellerinin çatı üstü ve saha uygulamalarının yanında istenilen her zeminde kurulumunun gerçekleştirilebilmesine imkan veren "esnek güneş panelleri", kullanıcılara duvar, çatı, gemi, bot ve karavan gibi birçok alanda güneşten elektrik üretme fırsatı sunuyor.

 

Intersolar Avrupa Güneş Enerjisi Konferans ve Fuarı'nda sergilenen farklı büyüklük, esneklik ve dayanıklılığa sahip güneş panelleri, sektör temsilcileri, santral sahipleri ve güneş enerjisini günlük hayatta daha fonksiyonel kullanmak isteyen müşterilerden ilgi görüyor.

Kovid-19 salgınının ardından yapılan ekonomik toparlanma planları ve yüksek enerji fiyatları sebebiyle birçok ülke enerji ihtiyacını karşılamada güneş enerjisi çözümlerini enerji portföyünde önceledi.

Bireysel olarak güneş enerjisinden elektrik üretimi ve bunun şebekeye aktarılmasına yönelik kamusal düzenlemeler sayesinde tüm dünyada temiz enerjinin bu alanına yoğun yönelim söz konusu.

Güneşten dünyaya gelen fotonların güneş panelleri sayesinde toplanması ile fotonların taşıdığı enerjinin elektrik ve ısı enerjisine çevrilmesine dayanan bu enerji çeşidinde panellere büyük iş düşüyor.

Farklı büyüklük, verimlilik, esneklik ve kapasiteyle üretilebilen panellerle çatı üstü ve saha uygulamalarının yanında istenilen her zeminde kurulumun gerçekleştirilebilmesine imkan veren "esnek güneş panelleri" de kullanıcılara duvar, çatı, deniz botu, karavan gibi birçok alanda güneşten yararlanma fırsatı sunuyor.

"Daha özgürce elektrik üretim imkanı sağlıyor"

Esnek panellerin tasarımını ve distribütörlüğünü üstlenen İtalyan firması TRIENERGIA Energy Design'ın Ürün Müdürü Matteo Bonaldo, AA muhabirine, esnek olarak şekillendirip üretimi yapılan panellerin bir binanın güneş alan tüm alanlarına kolayca uygulanabileceğini ve bu panellerin verimliliğinin çatı üstü santrallere yakın olduğunu söyledi.

Maliyet açısından diğer panellere göre fiyat farklılıkları olduğunu ifade eden Bonaldo, "Bu paneller fiziksel olarak diğer panellerden farklı özellik ve ham maddeye sahip ancak elektrik üretiminde aynı verimliliği yakalayabiliyoruz. Bu tasarımların amaçlarından biri taşınabilir olmaları ve istenilen her yere monte edilip elektrik üretimine katkı sağlamaları. Size daha özgürce elektrik üretim imkanı sağlıyor." dedi.

TRIENERGIA Energy Design temsilcisi Stefano Costa da ürünlerin Çin'de üretildiğini ve tüm dünyaya ulaştırabilecek distribüsyon ağı bulunduğunu belirterek, "Kullanıcılarımızdan gelen taleplere göre panellerin ebatlarında değişiklik yapabiliyoruz. Bu da kullanıcılara istedikleri büyüklükte kurulum imkanı veriyor. Güneşten elektrik üretmek artık lüks sayılmıyor. Teknoloji geliştikçe farklı örnekler görmeye devam edeceğiz." diye konuştu.

 

Muhabir: Gülşen Çağatay

Bu haber 370 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum