Seyahat yasağı geldi mi? Açıklandı mı? İşte alınan kararlar « Dürüst Haber

SON DAKİKA

Seyahat yasağı geldi mi? Açıklandı mı? İşte alınan kararlar

Bu haber 18 Kasım 2020 - 10:32 'de eklendi ve 1.446 views kez görüntülendi.

Kabine toplantısı sonrası alınan kararlar içerisinde sokağa çıkma yasak olacak mı? Seyahat yasağı gelecek mi? Seyahat yasağı kimlere geldi? sorusu merak ediliyor.

Milyonlarca vatandaşın gözü kulağı kabine toplantısı sonrası açıklanacak kararlarda… Koronavirüs nedeniyle artan vaka sayıları sonrası Kabine toplantısının gündem konusu yasak ve kısıtlamalar olacak. Peki, alınan kararlar içerisinde sokağa çıkma yasak olacak mı? Seyahat yasağı gelecek mi? Seyahat yasağı kimlere geldi? sorusu merak ediliyor.

Sokağa çıkma yasağı bu hafta sonu olacak mı? Seyahat yasağı geldi mi?
Seyahat yasağı var mı? Seyahat yasağı kimleri kapsıyor? sorusu bugün Kabine toplantısı nedeniyle aratılıyor. Kabine Toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklama yapması bekleniyor. Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrası yapacağı Ulusa Sesleniş konuşmasında alınan kararları açıklayacak. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü yaptığı açıklamada tedbirlere ihtiyaç olduğunu dile getirerek bazı yasakların gündem olduğunun işaretini vermişti.

Şehirlerarası seyahat yasağı gelecek mi? Kimleri kapsıyor?
Hafta sonu sokağa çıkma yasağı ve seyahat yasağı ile ilgili alınmış bir karar yok. Ancak Kabine toplantısı sonrası alınan kararlar netlik kazanacak. Hatırlanacağı üzere koronavirüsle ilk mücadele döneminde seyahat yasağı gelmiş ve birçok ille giriş çıkış yasaklanmıştı.

Diğer yandan Bilim Kurulu, ‘somut tedbirler’ kapsamında bazı kararlar aldı. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü; özellikle restoran ve kafelerde salgın yokmuş gibi hayatın devam ettiğini vurguladı.

Özlü, işi olmayanın sokağa çıkmaması gerektiğini, toplu taşıma kullanmaması gerektiğini aktararak, “Gerçekten salgında yükselme var. Avrupa ve dünya için de aynı durum söz konusu. Mutlaka bu vaka sayısını indirmemiz gerekiyor, ilerleyen günlerde daha güçlü bir dalganın geleceğini düşünüyoruz. Dolayısıyla tedbirlere ihtiyacımız var.” ifadesini kullandı.

Ara tatil dönemine giren okulların tatil sonrasındaki durumunun da toplantıda gündeme gelmesi öngörülüyor.

65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkmalarının kısıtlanması gibi tedbirlerin genişletilip genişletilmeyeceği kabine toplantısı sonrası belli olacak.

Önceki kabine toplantısında kamu ve özel sektörde esnek çalışmanın teşvik edilmesi kararlaştırılmış, paket servis hariç olmak üzere lokanta, restoran, kuaför, düğün salonu, yüzme havuzu, halı saha, tiyatro, sinema, konser salonu ve benzeri iş yerlerinde hizmetlerin saat 22.00’de sona ereceği karara bağlanmıştı.

İŞTE ALINAN YASAK VE KISITLAMA KARARLARI
Koruyucu tedbirler kapsamında yürütülen aşı çalışmalarında umut verici gelişmeler yaşanırken, tehdit sürüyor. Sonbaharla birlikte yeniden tırmanışa geçen ölüm sayıları, Avrupa ve dünyanın pek çok yerinde tedbirlerin sıkılaştırmasına sebep oldu.

Salgının seyri tırmanışını sürdürürse, hepimiz için can acıtıcı tedbirlerin tekrar gündeme gelmesi kaçınılmaz hale gelir. Türkiye olarak salgınla mücadeleyi ekonomimizi ayakta tutarak çalışmaları sürdürme görevimiz var. Milletimizden bu fedakarlıkların boşa gitmemesi için salgınla mücadelede kurallara uyması ve daha fazla katkı sağlamasını bekliyoruz.

Amacımız bir an önce ülkemizi bu salgın illetinden kurtararak hedeflerimize ulaşmaktır. Kabine toplantımızda yeni tedbirleri hayata geçirmeye karar verdik.

Yeni tedbirler şöyle:

– Hafta sonları saat 10.00 – 20.00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

– Ara tatilde olan okullardaki eğitim-öğretim, yıl sonuna kadar online olarak sürdürülecek

– Kıraathanelerimizin faaliyetlerine bir süre ara verilecek

– 65 yaş üstü için uygulanan sokağa çıkma uygulaması 20 yaş altına da uygulanacak

– AVM’ler, restoranlar, berber ve kuaförler gibi saat 10.00 ila 20.00 arası sınırlanacak

– Sinemalar yıl sonuna kadar kapatılacak

– Restoranlarda sadece paket uygulamasına getirilecek

– Tüm spor müsabakaları seyircisiz oynanacak

– Şehirlerimizin ana cadde ve meydanlarındaki sigara içme yasağı sürecek

GENELGENİN MADDELERİNDE NELER VAR?

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan ” Koronavirüs Yeni Tedbirler” konulu genelgede şu ifadelere yer verildi:

1. Alışveriş merkezi, market, berber, kuaför ve güzellik merkezleri sadece saat 10:00 ila 20:00 arasında vatandaşlarımıza hizmet sunabileceklerdir.

2. Restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme içme yerleri 10:00 ila 20:00 saatleri arasında sadece paket servis veya gel al hizmeti verecek şekilde açık olabilecektir.

Restoran, lokanta veya online yemek sipariş firmalarınca saat 20:00 den sonra sadece telefonla ya da online sipariş üzerine paket servis hizmeti verilebilecektir. İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca tek tek belirlenmek ve yerleşim sahasında bulunmamak kaydıyla şehirlerarası karayolları kenarında bulunan ve şehirlerarası toplu ulaşım veya lojistik amaçlı araçlara hizmet veren dinleme tesislerinde yer alan yeme içme yerleri kısıtlamalardan istisna tutulacaktır.

 

3. 31.12.2020 tarihine kadar sinema salonlarının; yeni bir karar alınıncaya kadar ise kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe/salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokaller ve çay bahçeleri ile halı sahaların faaliyetleri durdurulacaktır. Daha önce faaliyetleri durdurulan nargile salonları ile ilgili uygulamanın aynen devamı sağlanacaktır.

65 YAŞ VE 20 YAŞ ALTI SOKAK ÇIKMA KISITLAMASI

4. Tüm illerimizde; 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız gün içerisinde 10:00 ila 13:00 saatleri, 20 yaş altı vatandaşlarımız (01.01.2001 tarihi ve sonrasında doğanlar) ise gün içerisinde 13:00 ila 16:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek olup (işyerleri ile illiyetlerini gösteren çalışma/SGK kaydı vb. belgeyi ibraz eden çalışanlar hariç),bu saatler dışında ise belirtilen yaş gruplarındaki vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları kısıtlanacaktır.

Yeni bir karar alınıncaya kadar hafta sonları 10:00-20:00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır. Üretim, imalat ve tedarik zincirleri bu kısıtlamadan muaftır.

Bu doğrultuda ilk uygulama olarak 21 Kasım Cumartesi günü saat 20:00’den 22 Kasım Pazar günü saat 10:00’a kadar ve 22 Kasım Pazar günü saat 20:00 den 23 Kasım Pazartesi 05:00 saatine kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır. Bundan sonraki hafta sonlarında da uygulama yeni bir karar alınıncaya kadar yukarıda belirtildiği şekilde devam edecektir.