$ DOLAR → Alış: 6,79 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,40 / Satış: 7,43

SON DAKİKA

SGK, emekli olamayanlara geri ödeme yapıyor!

SGK, emekli olamayanlara geri ödeme yapıyor!
  • 17.02.2020
  • 4.238 kez okundu

Emeklilik gününü yaş olarak doldurmasına karşın primlerini tamamlayamayan ve tamamlama ihtimali de bulunmayan sigortalılar, ödedikleri parayı SGK’dan toplu olarak geri alabiliyor.

Her vatandaşın isteği zamanından önce veya yaşı geldiğinde emekli olmak, ancak yasalar bazen emekli olmanın önüne geçiyor. Bazı vatandaşlar iş durumundan dolayı emekli olamazken, bazıları ise prim gününü dolduramadığı için emekli olamıyor. Peki emekli olamayan vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan paraları geri alabiliyor mu? İşte cevabı…

SGK GERİ ÖDÜYOR
Bir çalışanın emekli olabilmesi için belli gün sayısında prim ödemeleri gerekiyor. Bunun yanında yaş ve yıl şartını da yerine getirmeleri lazım.

Bazı sigortalılar yeterli çalışma imkanı bulamadıklarından dolayı, gereken prim gününü dolduramıyor. Bu sigortalıların emekli olmaları için sistem askerlik ve doğum borçlanması gibi imkanlar da sunuyor. Tanınan tüm haklara rağmen yine de emeklilik şartlarını tamamlayamayan milyonlarca vatandaş var. Bu vatandaşların çalışma imkanları da yoksa ödedikleri primler boşa gitmiyor. SGK bu primleri toplu olarak sigortalıya geri ödüyor. Memurlarda ise bu durum kesenek iadesi şeklinde oluyor. Bu şartları taşıyanlar eğer gerekli primleri tamamlamışlarsa zaten emekli oluyorlar. Ancak primleri eksik ise ve tamamlama imkanı da yoksa paralarını geri alabiliyorlar. Bunu vefat eden sigortalıların kanuni mirasçıları da yerine getirerek parayı alabiliyor. Kanuni mirasçılarına ölüm aylığı yani dul ve yetim maaşı bağlanmamış olması gerekiyor.

TOPLU PARA ALABİLMEK İÇİN 2 ŞART VAR

1- Sigortalı olarak bir işyerinde çalışmıyor olmak ya da kendi işini (Bağkur) yürütüyor olmamak.
2- Emeklilik için gerekli olan üç şarttan ikisini yani yıl (erkekler için 25, kadınlar için 20) ve yaş şartını tamamlamış olmak.

Geri ödemeyi talep etmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) dilekçe ile başvurmak gerekiyor. SGK, bu işlemi kendiliğinden yapmıyor. O yüzden mutlaka dilekçe ile başvuruluyor. Kurum durumu inceleyip şartları taşıdığınızda geri ödeme yapıyor. Eski SSK’lılar (4A) için 2008’den önce kendi adına ödenen hem işçi hem de işveren primi, 2008’den sonra ise sadece işçi primleri geri ödeniyor. Bağkurlular (4B) için tarih ayrımı yapmadan ödedikleri tüm primler geri veriliyor. Bu primler sadece malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları için olanlardan oluşuyor.

EMEKLİ OLANLAR YILDA 2 KEZ İKRAMİYE ALIYOR
Hali hazırda emekli olanlar Ramazan ve Kurban Bayramlarında olmak üzere yılda iki kez bin lira bayram ikramiyesi alıyor. Emekli vatandaşlar Ramazan Bayramı ikramiyesinin 18-22 Mayıs tarihleri arasında, Kurban Bayramı ikramiyesini de 27-30 Temmuz tarihleri arasında alacaklar.

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: