Son dakika: Restoran ve kafeler kapatıldı mı? « Dürüst Haber

SON DAKİKA

Son dakika: Restoran ve kafeler kapatıldı mı?

Bu haber 17 Kasım 2020 - 20:17 'de eklendi ve 1.182 views kez görüntülendi.

“Restoran ve kafeler kapatılacak mı? sorusu milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiriyor.

Son haftalarda artan koronavirüs vakaları nedeniyle bazı önlemler alınmıştı. Ancak alınan önlemlere rağmen vaka sayısında ciddi yükseliş olmuştu. Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Kabine Toplantısı başladı. Kabine Toplantısının ana gündem maddelerinden bir de Bilim Kurulumu tarafından tavsiye edilen kısıtlamalar değerlendirilecek.

Bilim Kurulu üyelerinden Prof. Dr. Tevfik Özlü, sokağa çıkma yasağı hakkında açıklamalarda bulunarak, sokağa çıkma ve şehirler arası seyahat yasaklarının gelebileceğini söyledi.

RESTORAN VE KAFELER KAPATILACAK MI?
Koronavirüsle mücadele kapsamında restoran ve kafelerin büyük risk oluşturduğuna dikkat çeken Özlü, “Maalesef restoran ve kafelerde hayat hastalık yokmuş gibi devam ediyor. Aynı şekilde AVM’ler de büyük risk taşıyor. Restoran ve kafelerde yeme içme olduğu için maske takamıyorsunuz bu da büyük risk teşkil ediyor. Aynı masada birlikte yemek yiyorsanız hastalığın bulaşma şansının en yüksek olduğu yerler arasında restoran ve kafeler yer alıyor. Kıraathaneler de hastalık konusunda büyük sorun teşkil ediyor. Kıraathaneler, kahveler de virüsün bulaşmasında büyük risk taşıyor.” ifadesini kullandı.

İŞTE ALINAN YASAK VE KISITLAMA KARARLARI
Koruyucu tedbirler kapsamında yürütülen aşı çalışmalarında umut verici gelişmeler yaşanırken, tehdit sürüyor. Sonbaharla birlikte yeniden tırmanışa geçen ölüm sayıları, Avrupa ve dünyanın pek çok yerinde tedbirlerin sıkılaştırmasına sebep oldu.

Salgının seyri tırmanışını sürdürürse, hepimiz için can acıtıcı tedbirlerin tekrar gündeme gelmesi kaçınılmaz hale gelir. Türkiye olarak salgınla mücadeleyi ekonomimizi ayakta tutarak çalışmaları sürdürme görevimiz var. Milletimizden bu fedakarlıkların boşa gitmemesi için salgınla mücadelede kurallara uyması ve daha fazla katkı sağlamasını bekliyoruz.

Amacımız bir an önce ülkemizi bu salgın illetinden kurtararak hedeflerimize ulaşmaktır. Kabine toplantımızda yeni tedbirleri hayata geçirmeye karar verdik.

Hafta sonları tedarik ve üretim zincirleri aksamayacak şekilde saat 10 ve 20 arası dışında sokak kısıtlaması uygulanacak.

65 yaş üstü için uygulanan sokak kısıtlaması 20 yaş altına da teşbih edilecek.

Restoran, berber gibi işletmelerin çalışma süreleri saat 10 ve 20:00 arasında olacak.