Temel Karamollaoğlu: Alenen iflas noktasına geldik « Dürüst Haber

SON DAKİKA

Temel Karamollaoğlu: Alenen iflas noktasına geldik

Bu haber 20 Ağustos 2020 - 10:34 'de eklendi ve 9 views kez görüntülendi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Neden dış borçlarımızı ödeyemez hale geldik? Artık alenen iflas ilanında bulunacaklar, borçları ödeyemiyorlar.” dedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, dün Fox Tv’de yayınlanan Çalar Saat programının konuğu oldu. Canlı yayına Ankara’dan bağlanan Saadet Lideri Karamollaoğlu, Türkiye’nin ekonomi, dış politika ve siyasi meseleleri hakkındaki konuları değerlendirdi.

Türkiye’nin moratoryum noktasına geldiğini söyleyen Saadet Lideri Karamollaoğlu, “Artık alenen iflas ilanında bulunacaklar, borçları ödeyemiyorlar. Bu sene sonuna kadar planladığımız bütçe açığını Temmuz ayında doldurduk. Hazine tamtakır. Böyle bir ortamda Türkiye’nin ekonomik problemlerinin çözüldüğünü söylemek sadece bir algı operasyonudur.” dedi.

EKONOMİK BUHRANIN TEMELİNDE PLANSIZLIK VAR
Ekonomide yaşanan gelişmeleri değerlendiren Karamollaoğlu, “Bugün doların yükselişi fiyatların artışı, işsizliğin her geçen gün yükselmesi aslında bir sebep değildir. Bir neticedir. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, ‘Maaşınızı dolarla mı alıyorsunuz?’ çıkışı sonrasında keşke dolarla alsaydık diyenler olmuştur. Çünkü cebindeki paranın değeri sabit kalırdı. Bugünkü döviz kurlarındaki dalgalanmanın da içine sürüklendiğimiz ekonomik buhranın da temelinde plansızlık var. Tabi ehliyet ve liyakat çok önemli bir konudur. Ehliyetli insanlar plan yaparlar. Ekonominin en büyük problemi plansızlıktır. Biz paramızı nereye harcayacağız nasıl gelir elde edip işsizliği nasıl önleyeceğiz gibi konuların hepsi plan gerektirir.” diye konuştu.

“ÇİFTÇİNİN YÖNLENDİRİLMESİ GEREK”
Çiftçinin üretimi ucuza yapabilmesi için vergilerin kaldırılması gerektiğini söyleyen Karamollaoğlu, “Sadece domates fiyatları yükselmiyor. Patates de soğan da aynı şekilde yükseliyor. Peki neden? Çünkü plan yok. Siz tarımda çiftçiyi yönlendirmezseniz verimliliği sağlayamazsınız. Genel, bölgesel ve ürün bazında planlar ile çiftçiye neyi ekmesi gerektiğini söylemeniz gerekir. Siz yönlendirme yapmazsanız bütün çiftçiler domates eker ya da tam tersi kimse domates üretmez. Fiyatlar da uçar gider. Çiftçi yaptığı işten bir kazanç elde etmezse ekip biçmekten vazgeçer. Bizim en büyük problemimiz bu. Ben bunlardan sorumlu değilim diyebilirler. Doğrudur sorumsuz olan insanlar sorumluluğun ne demek olduğunu bilmezler. Elbette yeri geldiği zaman ithalat yapılabilir. Ancak sürekli olarak ithalat yaparsanız o zaman ülkenizde tarım gelişmez. Ekonomiyi düzeltmek istiyorsak ilk olarak tarımı, hayvancılığı ve gıda üretimine önem vermemiz gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

ALGI OPERASYONUNDA OLDUKÇA BAŞARILILAR
Türkiye’nin enerji üretimi hakkında konuşan Temel Karamollaoğlu, “Algı operasyonunda AK Parti oldukça başarılı. Biz lafa bakmıyoruz. Biz tükettiğimiz enerjiye ve ödediğimiz paraya bakarız. Türkiye’nin enerjide kendi kendine yeten bir ülke olduğunu dile getiriyorsanız bunu rakamlarla da ispat etmek mecburiyetindesiniz. Türkiye’de ekonomi dibe vurmuş, birçok işyeri kapandı. Bu nedenle sanayide elektrik tüketimi azaldı. Biz neden sürekli dış ticarette açık veriyoruz? Neden dış borçlarımızı ödeyemez hale geldik? Türkiye açıkçası moratoryum noktasına geldi. Artık alenen iflas ilanında bulunacaklar, borçları ödeyemiyorlar. Bu sene sonuna kadar planladığımız bütçe açığını temmuz ayında doldurduk. İşsizlik almış başını gidiyor, fiyatlar zirve yapmış, doları tutamıyorsunuz, hazinede para kalmadı. 200 milyar doları harcadılar. Hazine tam takır. Borç ne demek? Hazineniz borçlu demektir. Böyle bir ortamda Türkiye’nin ekonomik problemlerinin çözüldüğünü, enerjide yeterli olduğunu söylemek sadece bir algı operasyonudur.” dedi.

“SUNİ GÜNDEM OLUŞTURMA ÇABASI”
Cumhurbaşkanlığı adaylığı için Meral Akşener ve Abdullah Gül isimlerinin konuşulduğunu dile getiren Karamollaoğlu, “Seçim kararı almadan aday konuşulması doğru değil. Ortada fol yok yumurta yok dereyi görmeden paça sıvanmaz ki. Cumhurbaşkanlığı adaylığı seçim kararı alınmadan gündeme gelmez, seçim gözükecek en azından 3 ay sonra mı? 6 ay sonra mı? 1 sene sonra mı? Şimdiden Cumhurbaşkanlığı adaylığını gündeme getirmek Türkiye’nin dikkatini dağıtmak için girişimdir.” şeklinde açıklama yaptı.

“MİLLİ GÖRÜŞ İLE TÜRKİYE SANAYİDE DEVRİM YAPTI”
Türkiye’nin İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra üretimi bıraktığını dile getiren Temel Karamollaoğlu, “1950’li yılları biz ABD’nin elinde kalan askeri malzemeleri alarak geçirdik. 1958’de bir moratoryum ile karşı karşıya kaldık. Dolar birden 3 katına çıktı. O zamanlar yaşananlar bugün de yaşanıyor. Üzülerek ifade ediyorum. Ne zaman ki Millî Görüş partileri iktidarda etkili hale gelmiştir, Türkiye o zaman sanayide büyük hamlelere imza atmıştır. 1974-76 yılları arası Türkiye’nin sanayide devrim yaptığı yıllardır. Bunu gören emperyalist güçler, Millî Görüş’ün iktidara gelmesin diye ihtilallerle önümüz kestiler. 18 yıldır iktidardalar ancak plansızlık ve beceriksizliklerini kendilerinden öncekilere yıktılar. 18 yıl Türkiye’nin bütün problemlerini çözmeye yeterdi. Bizi borca mahkûm ettiler.” şeklinde konuştu.

“ANNAN PLANI KABUL EDİLSEYDİ DOĞU AKDENİZ’DE YOKTUK”
Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki adımlarını değerlendiren Temel Karamollaoğlu, “Doğu Akdeniz’de atılan adım oldukça olumlu bir adımdır. Allah muhafaza etsin 2004 yılında Annan Planı kabul edilseydi Türkiye bu adımları atamazdı. Kıbrıs’ta planın kabul edilmemesi için gönderdiğimiz arkadaşlarımız 15 gün çalıştı. AKP geçmişte çok hata yaptı. Annan Planı’nın kabul edilmesi için çok uğraştılar. Allah’tan Rum Kesimi de planı kabul etmediler de öyle plan uygulanmadı. Böylece bugün Kıbrıs Türk Cumhuriyeti diye bir devletimiz var, mavi vatan dediğimiz sulara sahip çıkabiliyoruz. Tebrik ediyorum, bu da güzel bir adımdır. Ancak nasıl bir netice alacağımızı bilmiyoruz. Akdeniz’in her yerinde İsrail, Yunanistan, ABD gibi birçok ülke tarafından sondaj çalışmaları yapılıyor.” diye konuştu.