Tümtürk, “Kimliksiz Uygurlarda buna dahil mi?” « Dürüst Haber

SON DAKİKA

Tümtürk, “Kimliksiz Uygurlarda buna dahil mi?”

Bu haber 09 Ağustos 2020 - 6:31 'de eklendi ve 550 views kez görüntülendi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Lübnan’a destek ziyaretinde yapmış olduğu açıklama Türkiye’de yaşayan kimliksiz Uygurları umutlandırdı.

Bakan Çavuşoğlu’nun açıklamasını sosyal medya hesaplarında paylaşan Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanı Seyit Tümtürk’de “Teşekkürler Bakanım. Türkiye’deki kimliksiz Uygurlarda buna dahil mi?” diye sordu.

Doğu Türkistan’da Çinliler tarafından uygulanan insanlık dışı zulüm ve yaşanan soykırımdan kaçarak Türkiye’ye sığınmış çok sayıda Uygur Türk’ünün bulunduğunu ifade eden Tümtürk, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun açıklamalarının vatandaşlık için bekleyen Uygurlar arasında büyük sevinç yarattığını söyledi.

Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanı Seyit Tümtürk, Uygurlara vatandaşlık konusunda geçmişte İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başta olmak üzere bir çok hükumet yetkilisiyle görüştüklerini belirterek, “Sayın Dışişleri Bakanımızın, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı olduğunu ifade etmiş olması bizler açısından son derece önemli. Cumhurbaşkanımızla da görüşmelerimizde kendilerine defaatle bu konuda bilgi vermiş, yardım taleplerimizi iletmiştik. Bu konunun çözüme kavuşturuluyor olması Türk Dünyasının hamisi olan Türkiye Cumhuriyetine yakışır” dedi.

Ne olmuştu?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte Lübnan’ın Beyrut Limanı’nda yaşanan patlama alanında incelemelerde bulunmak üzere Lübnan’a gitmiş burada gazetecilere yaptığı açıklamada “Sünni, Şii, Hristiyan, Arap, Türk” gibi ayrım yapmadıklarını, tüm halkın yanında olduklarını söyleyerek, Lübnan’da ve dünyanın neresinde olursa olsun vatandaşlarımızın, soydaşlarımızın, Türklerin ve Türkmenlerin de sonuna kadar yanındayız. ‘Ben Türk’üm, Türkmen’im’ deyip de vatandaşlığı olmayan, vatandaşlık almak isteyen kardeşlerimize de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını vereceğiz, bu Cumhurbaşkanımızın bizlere talimatıdır.” ifadelerini kullanmıştı.