Uygur Türkleri “Kan Bağışı” için bir araya geldi « Dürüst Haber

SON DAKİKA

Uygur Türkleri “Kan Bağışı” için bir araya geldi

Bu haber 12 Ocak 2021 - 19:54 'de eklendi ve 520 views kez görüntülendi.

Kayseri’de yaşayan bir grup Doğu Türkistanlı Türk Kızılay’ın “Kan Bağışı Kampanyası”na katılım sağladı.

Türk Kızılay Kayseri Kan Merkezi tarafından Kayseri Valiliği içerisinde düzenlenen “Kan Bağışı Kampanyası” na katılım sağlayan Doğu Türkistanlı Uygur Türkleri, amaçlarının kardeşliğin ve sadakatin ötesinde Türkiye sevdasını göstermek olduğunu ifade ettiler.

Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Dış İlişkiler Sorumlusu Seyit Abdulkadir Tümtürk, Kan Bağışı etkinliği ile ilgili yaptığı açıklamada, Uygur Türklerinin İkinci Vatanının Türkiye Cumhuriyeti olduğunu belirterek, “Geçtiğimiz günlerde Vatan Partisi Genel Başkanı olan kişi, Müslüman Uygurları maksatlı olarak şerefsiz teröristlerle anı kefeye koymaya çabalayan hezeyan dolu bir açıklama yaptı. Çin seviciliği yapan bu şahsın bilmesini isteriz ki, Uygurlar Türkiye Cumhuriyeti için seve seve canını vermeye her daim hazırdır. Perinçek denilen şahsın geçmişte terör örgütü PKK ile bağını, PKK elebaşı ile arasındaki çiçek alışverişinden biliyoruz. O sebeple ki, kendisinin boş konuştuğunu söylemekte fayda var. Açıkçası Uygur Diasporası olarak siyasi olarak binde bir etmeyen bu kişiyi muhatap almakta istemeyiz. Lakin terör örgütü elebaşı ile ne için görüştüğü belirsiz bir kişinin Doğu Türkistanlıları örgüt mensubu gibi lanse etmesi bizleri son derece rahatsız etmiştir. Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanımız bu iddiası dolayısıyla Perinçek hakkında suç duyurusunda bulundu. Mahkemede kendisi bu mesnetsiz iddiasının cezasını bulacaktır” dedi.

Bu topraklar için şehit verdik, her an yine ülkemiz için can vermeye hazırız

Uygur Türklerinin Türkiye sevgisini ve Türk insanına duyduğu muhabbeti bugün sadece Kan vererek değil, gerektiğinde şehit olarak gösterdiğini dile getiren Tümtürk, “Geçmişini bilmeyen geleceği hiç okuyamaz. Perinçek denen şahsı biraz tarih okumaya, Uygur Türklerini ve Türkiye Cumhuriyetini tanımaya davet ediyorum. 1. Dünya harbinde Doğu Türkistan’dan gelerek Çanakkale de şehit olan atalarımızın, Kıbrıs’da şehit olan Uygur Türk’ü kardeşlerimizin ve son olarak  15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında İstanbul’da hava limanında kalkışmaya karşı gelirken hain FETÖ örgütü militanları tarafından şehit edilen kardeşlerimizin ruhuna saygısızlık yapan Perinçek’i yüce Türk Milletinin vicdanına havale ediyorum. Biz bu topraklar için şehit verdik, her an yine ülkemiz için can vermeye hazırız” diye konuştu.