Yabancılaşmış değerlerle ailemizi koruyamayız « Dürüst Haber

SON DAKİKA

Yabancılaşmış değerlerle ailemizi koruyamayız

Bu haber 15 Ağustos 2020 - 11:26 'de eklendi ve 12 views kez görüntülendi.

Son dönemlerde yaşanan tartışmalar “Önce ahlak ve maneviyat” ilkesinin ve aile kurumunun önemini çok daha iyi gösterdi.

Memur-Sen tarafından düzenlenen Aile Kongresi’nde konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Medeniyet müktesebatımız bize büyük bir miras bıraktığı halde, aileyi toplumsal, dini, kültürel yapımıza yabancılaşmış fikirleri taşıyan düzenlemelerle koruyamayacağımız artık görülmelidir” dedi.

AİLE FITRİ BİR OLGUDUR, ONUN BİRLİĞİNİ SAVUNMAK ZORUNDAYIZ
Memur-Sen ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi tarafından organize edilen “Disiplinlerarası Yaklaşımla Aile Kongresi” başladı. Gerçekleştirilen kongreyle “aile” konusu, kültürden iktisada, iktisattan çalışma hayatına geniş bir perspektifte alanında uzman isimlerle masaya yatırılacak. Toplantının açılışında konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, son yıllarda birçok kavramın ve kurumun içinin boşaltıldığına dikkat çekerek, “Aile fıtri bir olgudur. Dolayısıyla sağlıklı toplum, sağlıklı bir dünya için fıtratı, yani aileyi, onun meşruiyetini ve birliğini güçlü bir şekilde savunmak zorundayız” diye konuştu.

NİKAH AKDİ DEĞERSİZLEŞTİRİLİYOR
Ailenin temel unsuru olan nikâh akdinin değersizleştirildiğini söyleyen Yalçın, “Sapkın birliktelikler ve nikâhsız ilişkilerle oluşturulan gayr-ı meşru yapılar geleneksel ailenin yerine ‘yeni aile formları’ olarak ikame ediliyor. Medeniyet müktesebatımız bize büyük bir miras bıraktığı halde, aileyi toplumsal, dini, kültürel yapımıza yabancılaşmış fikirleri taşıyan düzenlemelerle koruyamayacağımız artık görülmelidir” dedi.

Memur-sen Konfederasyonu ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi tarafından organize edilen “Disiplinlerarası Yaklaşımla Aile Kongresi – I” açış konuşmalarıyla başladı. Gerçekleştirilen kongreyle “aile” konusu, kültürden iktisada, iktisattan çalışma hayatına geniş bir perspektifte alanında uzman isimlerle masaya yatırılacak. Video konferans şeklinde sürecek olan oturumların sonlarında uzmanlar, kendilerine yöneltilecek soruları da cevaplandıracak.

“AİLENİN MEŞRUİYETİNİ GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE SAVUNMALIYIZ”
Toplantının açılışında konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, son yıllarda birçok kavramın ve kurumun içinin boşaltıldığına dikkat çekti. Günümüzde dünyanın baş döndüren bir hızla değiştiğini söyleyen Yalçın, her türlü değişimin yozlaşma ya da mutlak surette ilerleme olarak görülmesinin yanlışlığını belirtti. Yalçın, “Değişim sürecinin aileyle ilişkisini doğru yorumlayabilmek için öncelikle aile kurumunda değişkenler ile sabitelerini iyi konumlandırmak gerekiyor. Her şeyden önce ailenin fıtri bir olgu olduğunun altını kalınca çizelim. Dolayısıyla sağlıklı toplum, sağlıklı bir dünya için fıtratı, yani aileyi, onun meşruiyetini ve birliğini güçlü bir şekilde savunmak zorundayız” diye konuştu.

“HAYATIMIZ BAŞTAN ÇIKARICI TEORİLERLE PARÇALANIYOR”
Dünya sisteminin egemen mantığının insan için “bağ”ı bir yük olarak gördüğünü deklare eden Yalçın, “Örneğin; ailenin temel unsuru nikâh akdi değersizleştiriliyor. Sapkın birliktelikler ve nikâhsız ilişkilerle oluşturulan gayr-ı meşru yapılar geleneksel ailenin yerine ‘yeni aile formları’ olarak ikame ediliyor. Yanı sıra, başta İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanunun dilinde aile; kadının ezildiği, şiddetin merkezi ‘kriminal bir mekân’, bir ‘olay yeri’ olarak negatif çağrışımların yıkıcılığı ile ele alınıyor. Medeniyet müktesebatımız bize büyük bir miras bıraktığı halde, aileyi toplumsal, dini, kültürel yapımıza yabancılaşmış fikirleri taşıyan düzenlemelerle koruyamayacağımız artık görülmelidir. Hayatımız baştan çıkarıcı teorilerle daraltılıyor, parçalanıyor” ifadelerini kullandı.