Bakan Nebati, borç yapılandırma paketinin ayrıntılarını açıkladı: Borçlar 48 taksitle ödenebilecek

Son dakika haberi... Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın duyurduğu yeni borç yapılandırma paketinin detaylarını paylaştı. Borç yapılandırma paketinde vadenin 4 yıl olacağını açıklayan Nebati, ''Devlete borçlar 48 aylık taksitler halinde ödenecek" dedi. Nebati, 31 Aralık 2022 öncesi 2 bin TL’yi aşmayan borçların da bir defaya mahsus silineceğini duyurdu.

Bakan Nebati, borç yapılandırma paketinin ayrıntılarını açıkladı: Borçlar 48 taksitle ödenebilecek
24 Ocak 2023 - 16:27 - Güncelleme: 24 Ocak 2023 - 17:10

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati İzmir'de İş Dünyası ile Buluşma programında yeni borç ve ceza yapılandırma paketinin detaylarını açıkladı. Yapılandırma paketinde taksit ödeme süresinin 4 yıla çıkarılacağını belirten Nebati, "Yapılandırılan borç idari para cezasıysa asıl alacaktan da yüzde 10 indirim sağlıyoruz. Vergi, ceza, faiz gibi hangi türden olursa olsun, 2 bin TL’yi aşmayan borçlarını siliyoruz. 31 Aralık 2022 öncesi borçlar 1 defaya mahsus olarak silinecektir" dedi.

'SGK PRİM DESTEKLERİNİ HAYATA GEÇİRİYORUZ'

Ödeme süresini uzun tuttuklarını ancak daha kısa sürede ödemek isteyenler için de imkanlar sunacaklarını ifade eden Nebati'nin konuşmasından öne çıtan detaylar şöyle:

"TOKİ tarafından konut ve konut ile birlikte ihale edilen yapım işlerine bu yıl sonuna kadar damga vergisi istisnasını getiriyoruz. Turizmi teşvik amacıyla, tesislerimizin yaz ve kış sezonlarında çalışmaları doğrultusunda SGK prim desteklerini hayata geçiriyoruz.

Bağ-Kur sigortalılık sürelerinin durdurulması ve ihya edilmesine olanak sağlıyoruz. Bu paket çerçevesi içerisinde TBMM’ye gelene kadar yeni açıklamalarımız ve müjdelerimiz de olacaktır. Başkanlar isteyecek, biz de yapacağız.

'YAPILANDIRMADA VADE 4 YIL OLACAK'

'Yapılandırma paketinde matrah artırımı 2018 ile 2021 yılları için gelir, kurumlar, KDV ve gelir stopaj vergilerinde geçerli olacak. Artırılan matrahların vergisi peşin ödenirse vergi aslı da yüzde 10 inecek.

Bu yapılandırma paketinde taksit ödeme süresi 4 yıla çıkarılacak. Ödemeler 4 yıla yayılan 48 taksitte yapılacak. Daha kısa sürede ödeyene ilave avantajlar sağlanacak. Peşin ödemede yurt içi ÜFE tutarının yüzde 90'ından vazgeçilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da dün Kabine toplantısının ardından borç yapılandırma paketine ilişkin şu açıklamayı yapmıştı:

"Vergi daireleri, gümrük müdürlükleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, belediyeler, il özel idareleri, yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıkları gibi kurumlarımızın kamu alacaklarını yeniden yapılandıran bir kanun teklifi hazırlıyoruz. Bu teklifle, vatandaşlarımızın ve şirketlerimizin vergi ve prim yükümlülükleri başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarımıza olan borçlarının cezalarını kaldırıyoruz. Yapacağımız düzenlemeyle tüm bu borçları belirli bir oranla güncelleme ve taksitle ödeme imkanı getiriyoruz. Davalı vergi ve prim dosyaları da bu kapsamda olacağı için taraflara ihtilafları sonlandırma fırsatı veriyoruz. Teklifle, matrah artırımı ve işletme kayıtlarının düzeltilmesini de sağlıyoruz."

Bu haber 75 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum