Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından özel gereksinimli vatandaşların kullanması için hayata geçirilen Besime Özderici Engelsiz Yaşam Merkezi Havuz Kompleksi Açılış Programı’na katıldı.
Büyükşehir Belediyesi Besime Özderici Engelsiz Yaşam Merkezi, ‘Hizmette Engel Tanımıyoruz’ mottosuyla özel gereksinimli bireylerin eğitim ve tedavi ihtiyaçlarına cevap verebilmek ve uluslararası standartların üzerine çıkabilmek için kompleksini günden güne büyütüyor. Bu kapsamda, tamamen özel gereksinimli bireylere yönelik olarak fiziki ve tedavi alanlarına sahip olan Engelsiz Yaşam Kapalı Yüzme Havuzu’nun açılışı gerçekleştirildi.
Türkiye’nin en büyük engelsiz yaşam merkezlerinden biri olan Kayseri Büyükşehir Belediyesi Besime Özderici Engelsiz Yaşam Merkezi, Konferans Salonu’nda gerçekleşen açılış törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın yanı sıra, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul Ve Yetimleri Derneği Kayseri Şube Başkanı Ali Yavuz, ZİÇEV Müdürü Zeliha Ekinci Selçuk, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Hamdi Elcuman ve Serdar Öztürk, daire başkanları ile özel öğrenciler ve aileleri katıldı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Asya isimli öğrenci ile sahneye çıkarken, Asya, “Ben başkanım için dua ediyorum. Ben hafız olmak istiyorum” dedi.
Başkan Büyükkılıç, burada yaptığı konuşmada, “Özel yavrularımızın her biri birbirinden özel, içten, samimi duaları bizleri bu hizmetlere vesile kılıyor. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın kaygısıyla hareket edince bütün engeller ortadan kalkıyor. Bu anlayış içerisinde her birinizi sevgiyle, saygıyla, muhabbetle selamlarken, Kayseri’mizin ruhuna uygun engelsiz yaşam merkezini oluşturmak suretiyle bizlere desteğini esirgemeyen Özderici ailesine özellikle teşekkür ediyorum” diye konuştu.
“Fırsat Verilince Özel Yavrularımızın Neler Yapabileceğini Görüyoruz”
Rutin belediyeciliğin yanı sıra birey odaklı, sosyal belediyeciliği çok önemsediklerini vurgulayan Büyükkılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu yönde gayretlerimiz, projelerimizle yavrularımızı hem onure edecek hem ailelerinizi rahatlatacak gayretlerin içerisinde bulunuyoruz. Fırsat verilince özel yavrularımızın neler yapabileceğini görüyoruz. Buradaki öğrencilerimizin elinden tutulması, fırsat verilmesi, psikologlar, sosyologlar marifetiyle sahip çıkılması, ilmek gibi tek tek örercesine onlara değer verilip, merhamet duygusuyla canlarımızı bağrına basmak çok önemlidir.”
Başkan Büyükkılıç, Kayseri’nin huzur şehri olduğunu belirterek, “Yavrularımıza sahip çıkmak, onların duasıyla toplumun huzuruna katkı sağlamak hepimiz için olmazsa olmazdır. Kayseri’miz huzur şehri, güvenli bir limandır. Ötekileştirmeden, ayrıştırmadan hepinizi bağrımıza basmak 16 ilçe belediye başkanı kardeşimiz ile el ele görevimizdir. Kayseri’mizi belediyecilik manada Kayseri Modeli diye söz ettiriyorsak, gerek altyapısıyla gerek sosyal belediyeciliği ile sizlerin bize verdiği yetki ve fırsattan oluyor” şeklinde konuştu.