Doğu Türkistanlılar Derneği'nde Bayrak değişimi 

Bağımsız Doğu Türkistanlılar Derneği'nin yapılan genel kurulu sonrası yönetim değişikliğine gidildi.

Doğu Türkistanlılar Derneği'nde Bayrak değişimi 
28 Ocak 2022 - 15:47
Bağımsız Doğu Türkistanlılar Derneği'nin yapılan genel kurulu sonrası yönetim değişikliğine gidildi.Uzun süredir dernek başkanlığını başarılı bir şekilde yürüten Erkin Beğ Uygurtürk yapılan seçimde aday olmayarak görevini seçimde tek başkan adayı olan Sadullah Doğutürk'e bıraktı. 
Genel kurulda üyelere kısa bir konuşma yapan Uygurtürk, "Doğu Türkistan  davası öylesine ben yoruldum tükendim diye bırakılacak veya uzaklaşılacak bir dava değildir. Bugün sadece bayrağımızı daha iyi yerlere getireceğine inandığım arkadaşlarımın başkanlık görevini yapması için geride durmaya karar verdim. Her zaman Doğu Türkistan davasının yılmaz bir neferi olarak görev yapmaya devam edeceğim. Yeni göreve gelen arkadaşlarıma başarılar diliyorum" diye konuştu.

Tek liste ile başkanlığa talip olan Sadullah Doğutürk'de yapılan seçimin ardından yaptığı konuşmada, "Gökbayrağı temsil etmek, Doğu Türkistan davasını anlatmak bizlerin doğal bir görevi. Yeni dönemde Erkin beğ başkanımızın ilerlettiği gibi çocuklarımızın eğitim çalışmalarına önem vererek sosyal yardımlaşma anlamda yeni projeler geliştireceğiz. Doğu Türkistan davasını anlatırken sadece Çin'in ülkemizde yaşattığı insanlık dışı uygulamaları anlatmamız yetmiyor. Orada çocuklarımızı ve insanımızı nasıl bir asimilasyona tabi tuttuklarını burada yaşayan kardeşlerimize aktarmamız gerekiyor. Bu anlamda yapılacak çalışmalarda tüm sivil toplum kuruluşlarıyla ortak projeler yürüteceğiz" dedi.

 
Bu haber 364 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Arif Yıldız
    3 ay önce
    Anayurdumuz Doğu Türkistan ın da birgün hürriyete kavuşması dileğiyle yani başkanımıza ve yönetimine başarılar diliyorum Allah muvaffak etsin