EYT Türkiye modeli ile geliyor! 1992-1995-1999-2007 sigorta girişli olana erken emeklilik müjdesi! Devlet harekete geçti...! EYT'li sayısı sıfırlanacak

EYT için geri sayım başladı. EYT'li vatandaşlara dair yapılan yeni düzenlemenin detayları da belli oldu. İlk etapta 1.5 milyon kişinin emekliye ayrılacağı sistemde sonra ki etapta girişler devam edecek. İşte detaylar...

EYT Türkiye modeli ile geliyor! 1992-1995-1999-2007 sigorta girişli olana erken emeklilik müjdesi! Devlet harekete geçti...! EYT'li sayısı sıfırlanacak
04 Ekim 2022 - 12:28

Emeklilik için prim gününü doldurmasına rağmen yaş şartını bekleyen çalışanlar, EYT yasasıyla ilgili detayları araştırıyor. EYT'nin ilk etabında toplam 1.5 milyon kişi emekliye ayrılacak. Peki, EYT yasası kimleri kapsıyor? EYT ile emeklilik şartları neler? İşte cevaplar...

Milyonları ilgilendiren EYT yasısıyla ilgili ayrıntılar ortaya çıkıyor. AKP Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, EYT'nin kapsamında olan kişilerin sayısına dair bilgi verdi. Sarıeroğlu, "Henüz hizmet senesini, prim gününü tamamlamamış olanlar var. İlk etapta 1.5 milyona yakın kişi emekli olacak. Sonrasında ise sisteme emeklilerin girişinin süreceği bir düzenleme yapılacak" sözlerini kullandı.

DÜZENLEMEDEN KAÇ KİŞİ YARARLANACAK?

Herkesin aynı esnada emekliye ayrılamayacağını belirten Sarıeroğlu, düzenlemenin kapsadığı kişi sayısıyla ilgili, "Ortalama 3-4 milyon vatandaşın bu kapsama gireceğini tahmin ediyoruz. Tabiki detaylarla ilgili en doğru bilgiyi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Vedat Bilgin verecek. Düzenlemenin son aşaması tamamlandığında bilgi verilmesi daha uygun olur" dedi.

KİMLER EYT KAPSAMINA GİRİYOR?

8 Eylül 1999'dan önce sosyal güvenlik sisteminde SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı dahilinde çalışma hayatına başlayan kişiler EYT'nin kapsamına girecek.

EYT'DEN NASIL FAYDALANILACAK?

8 Eylül 1999 tarihinden önce işe başlayan kişilerden prim ile yıl şartını tamamlamış olanlar EYT yasasından faydalanacak. Söz konusu iki şartı sağlamayan kişiler ise şartları sağladıklarında emekliye ayrılacak.

MAAŞLARIN HESAPLAMASI NASIL YAPILACAK?

Maaş hesaplamalarında bütün kazançlar dikkate alınacaktır. Diğer emekli maaşı alan vatandaşlar gibi, üç dönemden hesaplama yapılacak.

 CUMHARBAŞKANI'NIN EYT AÇIKLAMASI

Gündemi değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, EYT konusuyla ilgili; "Vedat Bey'in alanına girmeyeyim. Çalışmanın sonunda olduklarını biliyorum. Bize sundukları zaman değerlendirmeyi yapacağız" dedi.

MHP'Lİ AKÇAY DA EYT KONUSUNA DEĞİNDİ

EYT konusuyla ilgili çarpıcı açıklamalar yapan Akçay, "EYT en geç Aralık ayı sonunda, en kötü ihtimal ile Ocak ayının ilk haftasında meclisten geçer. Ancak biz, Aralık'ın sonunda bu durumu yasalaştırmayı amaçlıyoruz" dedi.

STAJ SİGORTASIYLA DEĞERLENDİRMEYE ALINACAK

Staj sigortasıyla ilgili çalışmaların devam ettiğini belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Stajda sağlık sigortası yapılıyor ancak emeklilik sigortası yok. Çok eskiden kalma bir düzenleme. Bu konunun tekrardan masaya yatırılması gerekiyor. Ben konuyla ilgili bir çalışma yaptırıyorum. Bunun sonuçlarını EYT kapsamında değerlendirmek gerekiyor" dedi.

PRİMİ YETERSİZ OLANLAR NE YAPACAK?

Primi yetersiz olan vatandaşlar için 2 ayrı seçenek var. Bunların ilki bu kişilerin primlerini tamamlayıp emekli olmalarıdır.

Bir diğer seçenekte, borçlanma yöntemi ile prim tamamlanmasıdır.

BORÇLANMA FIRSATI VERİLECEK Mİ?

Borçlanma talebi primini tamamlayamayanlardan değil birçok kişiden geliyor. 9 Eylül 1999 tarihi sonrası sigortalı olan ve askerlik borçlanmasıyla işe giriş tarihi 9 Eylül 1999'dan öncesine çekilebilenler de EYT kapsamına girmek istiyor. Aynı şekilde kadın çalışanlar da sigortadan önce yaptıkları doğumların EYT kapsamına dahil edilmesini talep ediyor.

 EYT ÖNCESİNDE EMEKLİ OLMAK MÜMKÜN MÜ?

Emekliye ayrılmak için belirlenen yaş ile prim gününü tamamlamak şart. Fakat yasalara göre erken emekli olmak için düzenlenen avantajlar bulunuyor. Bu avantajlar şunlardır:

- ÇOCUK AVANTAJI

Kadın çalışanlar üç çocuğa kadar borçlanmayla 2160 gün yani altı sene kazanabiliyorlar.

- ASKERLİK AVANTAJI

Sigorta başlangıcından önce askere gidenler sigorta giriş tarihlerine borçlanılan gün kadar geriye çekerek bir sene önceden emekli olabiliyorlar.

- ON SENE PRİM

Kısmi emeklilik denilen bu yöntem ile 15 sene ve 3600 gününü doldurmuş olan erkekler 60, kadınlar da 58 yaşında emekli olabiliyor.

- YÜZDE 60'LIK RAPOR

Çalışma hayatında iş gücünü minimum %60 kaybetmiş olanlar malulen emekliye ayrılabiliyor. Burada minimum 1800 günlük prim yetiyor.

- VERGİ İNDİRİMİ

Engeli olan çalışanlar minimum %40 engellilikle vergi indirimi alarak yaş şartı olmadan 15 sene 3.600 günden başlayıp işe başlama tarihleri doğrultusunda 18 sene 4.680 güne kadar süre ile emekliye ayrılabiliyorlar.

- YIPRANAN KAZANIYOR

Ağır iş çalışanları sigorta sürelerine eklenen belli süreli günler ve işe girişleri geriye çekilerek emekli olabiliyor.

- ANNE PRİMİ

Başkası tarafından bakılmaya muhtaç engelli çocuğu olan anneler 1 Ekim 2008 sonrasında primlerinin 4/1'i kadar prim alabiliyorlar.

Reklam
Bu haber 751 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum