Reklam

Hangi ilde kaç derslik karantinada?

Yüz yüze eğitimde bir ayın sonuna gelinirken korkutan tablo. İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa gibi büyükşehirlerde kaç dersliğin karantinada olduğu ortaya çıktı.

 Hangi ilde kaç derslik karantinada?
26 Eylül 2021 - 10:12 - Güncelleme: 26 Eylül 2021 - 10:17

6 Eylül'de milyonlarca öğrenci ve öğretmen yeniden yüz yüze eğitime başlarken, sınıflarda görülen vakalar dersliklerin kapatılmasına yol açmıştı. İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa gibi büyükşehirler başta olmak üzere kaç dersliğin karantinada olduğu ortaya çıktı. 

KARANTİNADAKİ SINIF SAYISI 1630'A ÇIKTI

Öğrenci Veli Derneği’nin hazırladığı rapora göre yüz yüze eğitimin üçüncü haftasında en az 1019 sınıfta daha iki pozitif vaka çıkması sonucunda karantinaya alınan sınıf sayısı okulların açıldığından bu yana en az 1630 oldu.

Cumhuriyet'ten Figen Atalay'ın haberine göre, raporda, “MEB’in yayımladığı son istatistiklerde, derslik başına düşen öğrenci ortalaması 26 olarak açıklanmıştı. Bu veri üzerinden bir değerlendirme yaptığımızda; alınmayan önlemler nedeniyle en az 40 bin öğrenci yüz yüze eğitime devam edememektedir” denildi. 

Rapordaki bilgiler şöyle: 

“ Milli Eğitim Bakanlığı, kapatılan hiçbir okulun olmadığını açıklamıştı. İkinci hafta raporumuzda Ordu Aybastı Fen Lisesi’nin kapatıldığını söylemiştik. Bu bilgi doğrulandı. Bu hafta da Giresun’dan derneğimize ulaşan velilerin verdiği bilgi doğrultusunda; Giresun Şebinkarahisar Fen Lisesi’nin bütün sınıflarının kapatıldığını öğrendik. Giresun Şebinkarahisar Fen Lisesi’ndeki 216 öğrencinin 111’inin pansiyonda kaldığı, 61 öğrenciye pozitif tanısı konulduğu, pansiyonun üst katında pozitif tanısı konulan öğrencilerin pansiyonda kalarak uzaktan eğitime devam ettiği, diğer öğrencilerin de pansiyonda kalmaya devam ettiği bilgisi konusunda yetkilileri acilen açıklama yapmaya çağırıyoruz.”

 

KARANTİNA LİSTESİ

 • İSTANBUL: Son bir  haftada en az 188 sınıf karantinaya alındı. 2. haftadaki sayının 2 katına ulaşıldı.
 • İZMİR: En az 143 sınıf daha karantinada. İki katı artış var. 
 • ADANA: Son bir hafta içinde en az 5 sınıf karantinaya alındı.
 • ANKARA: Yalnızca Çankaya ve Yenimahalle’de en az 50 sınıf karantinada. 2. hafta verilerine göre 2 katına ulaşan bir artış var. 
 • ANTALYA: En az 37 sınıf daha karantinada. Artış 3 katından fazla. 
 • BURSA: En az 91 sınıf daha karantinaya alındı. 7 kat artış var.  
 • ÇANAKKALE: 29 sınıf, 4 yurt odası daha karantinaya alındı. Geçen haftaya göre karantina sayısı 2 katını geçmiş durumda. (15 öğretmen 91 öğrenci pozitif, 5 öğretmen 66 öğrenci temaslı)
 • EDİRNE: En az 7 sınıf daha karantinaya alındı. Son 2 haftada en az 15’e yükselerek 2 katı aştı. 
 • ERZİNCAN: Yalnızca merkezde en az 25 sınıf karantinaya alındı. 
 • ESKİŞEHİR: En az 25 sınıf karantinaya alındı. Geçen haftaya göre en az 2 kat artış var. 
Bu haber 509 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 0 Yorum