Interpol Başkanlığına skandal aday… Uygurlar endişeli!

Interpol’ün 23-25 Kasım tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşecek olan 89. Genel Kurulunda Interpol başkanlığına tartışmalı bir isim aday oldu.

Interpol Başkanlığına skandal aday… Uygurlar endişeli!
24 Kasım 2021 - 10:35

Çin Merkezi Emniyeti Uluslararası İşbirliği Dairesi Başkan Yardımcısı Hu BinChen, Interpol başkanlığına aday oldu.

Konuya ilişkin olarak  Sosyal Medya hesaplarından açıklamada bulunan Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanı Seyit Tümtürk, Doğu Türkistan’daki kamplar,cezaevlerindeki işkenceler 35 milyon insana uygulanan soykırımla demokrasiyi ve insanhaklarını ayaklar altına alan Çin'in bu adaylığının çok tehlikeli olacağını dile getirdi.


Seçimde oy kullanacak 190 ülke temsilcilerine seslenen Tümtürk, "İstanbul’da İnterpolün seçimi var. Terör devleti çin Lu Binchen’i yürütme kuruluna aday gösterdi. 190 ülke temsilcilerine bu konuda Doğu Türkistan’daki kamplar,cezaevlerindeki işkenceleri 35 milyon insana uygulanan soykırımla demokrasiyi ve insanhaklarını dikkate alarak oy kullanmalarının tavsiye ediyoruz" dedi.
 

ÇİN’İN EYLEMLERİ HATIRLATILDI

Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği, Hu BinChen’in adaylığına dair yaptığı açıklamada Çin’in yayılmacı politikalarının bir parçası olarak, uluslararası düzen ve barışı inşa etmek amacıyla kurulan kuruluşlarda etkisini artırarak, bu kuruluşları kendi icraatları için kullanmayı hedeflediği vurgulandı. Yapılan açıklamada, “Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği olarak, Çin’in Interpol’ü kullanarak senelerdir Doğu Türkistan diasporasında oluşturduğu siyasi ve ekonomik açıdan güvenlik tehditleri ve zararlarını referans alıyoruz. Bu noktada Interpol’e üye olan diğer devletlerin, seçim hakkı olan delegelerin ve denetim kurulunun Çinli adayın adaylık hakkı konusunda daha hassas ve insancıl karar vermesini talep ediyoruz” denildi.

KENDİ İCRAATLARI İÇİN KULLANMAYI HEDEFLİYOR

Yapılan açıklamada, “Çin; yayılmacı politikalarının bir parçası olarak, uluslararası düzen ve barışı inşa etmek amacıyla kurulan kuruluşlarda etkisini artırarak, bu kuruluşları evrensel değerler, insan hakları, demokrasi ve özgürlüğe aykırı kendi icraatları için kullanmayı hedeflemektedir. Interpol’ün bir önceki Çinli başkanının görevdeyken, gizemli bir şekilde tutuklanması ve Interpol’ün işleyişine aksaklık getirilmesi de Çin devletinin uluslararası kuruluşlara olan bakış açısı ve tutumunu sergilemektedir” denildi.


Bu haber 414 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum