Mustafa Gözel'den Din Eğitimi Tepkisi

20. Millî Eğitim Şûrası, 1-3 Aralık 2021 tarihleri arasında Ankara'da toplandı.

Mustafa Gözel'den Din Eğitimi Tepkisi
12 Aralık 2021 - 16:08

20. Millî Eğitim Şûrası, 1-3 Aralık 2021 tarihleri arasında Ankara'da toplandı. Şurada 128 madde tavsiye kararı alındı. Oy çokluğu ile alınan kararlardan biri de “Okul öncesi öğretim programında çocuğun gelişim düzeyi dikkate alınarak din, ahlak ve değerler eğitimi yer almalıdır.” Önerisi oldu.

Bunun üzerine ÇYDD (Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği) gibi bazı kurumlar karara tepki gösterdiler. Karara gösterdikleri tepkinin içeriğinde bu kararın bilime hukuka çocuk haklarına aykırı olduğunu ifade etmeleri üzerine aynı zamanda Uzman Klinik Psikolog olan Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Gözel iddialar hakkında konuştu.

 

HAKİKAT BÖYLE DEĞİL

Parti hesabından paylaşılan videoda Gözel, şu ifadeleri kullandı:

“Milli Eğitim Şurasında oy çokluğuyla bir karar alınmış.

Karar, okul öncesi eğitimde çocuklara din eğitimi verilmesi yönünde öneri niteliğinde.

Bunun üzerine bir dernek zehir zemberek bir açıklama yapıyor.

Bu kararın çocuklar için tehdit ve tehlikeli olduğunu, çocuk haklarına, hukuka, bilime aykırı olduğunu, pedagojik olmadığını ve “çağ dışı” olduğunu iddia ediyor.

Bu açıklama beni bir siyasetçi olarak rahatsızlığı etti. Fakat en az o kadar da bir klinik psikolog olarak bu açıklamadan rahatsız oldum.

Çünkü hakikat böyle değil.”

 

BİLİMİ ALET ETMELERİ İRONİK

 

İddianın aksine bilimsel veriler okul öncesi dönemde din ve ahlak konularında temel bilgilendirmenin doğru formlarda yapıldığında psikososyal gelişime, bilişsel gelişime pozitif katkıda bulunduğunu işaret etmekte.

Okul öncesi çocuklar hemen her konuda sorular sorar, sorularına cevap ararlar. Cevaplanmayan her soru bir eksiğe yol açabileceği gibi yanlış bir yaklaşımla verilen cevaplar ise çeşitli problemlerin temelini teşkil eder.

Çocukların din ve ahlak konularındaki sorularına da hemen her konuda olduğu gibi “erken çocuklukta gelişim ve eğitim” üzerine profesyonelleşmiş, bu konuda öğrenim görmüş okul öncesi öğretmenleri ve öğretmenler, birçok aileden daha isabetli, çocuk gelişimi açısından da daha faydalı cevaplar vereceklerdir.


Bu haber 769 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum