Ramazan Kadirov'dan yeni Türkiye açıklaması: Erdoğan'a seslendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslenen Ramazan Çeçen lider Kadirov, “Bu suçluların sizi aldatmasına izin vermeyin” ifadelerini kullandı.

Ramazan Kadirov'dan yeni Türkiye açıklaması: Erdoğan'a seslendi
16 Mayıs 2022 - 11:20

Rusya'nın Ukrayna işgaline destek veren Çeçenistan lideri Ramazan Kadirov, Mariupol kentinde Rusya'ya karşı savaşan Ukraynalıların son kalesi olan Azovstal çelik fabrikasıyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çağrı yaptı.

Rusya, geçen ay stratejik öneme sahip liman kenti Mariupol'ü ele geçirdiğini duyurmuş, kentteki Ukrayna güçleri ve aşırı milliyetçi Azov Taburu savaşçıları, çok sayıda siville beraber Azovstal fabrikasına sığınmıştı. Sivillerin çoğu fabrikadan tahliye edilirken Ukraynalı savaşçılar Rusya'nın “Teslim olun” çağrısını reddetmişti.

Kadirov, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslenerek Azovstal fabrikasındaki Ukraynalı güçleri kurtarmama çağrısı yaptı. Telegram hesabından açıklama yapan Çeçen lider, “Azov savaşçıları, size masum kurbanlar olarak gösterilen ve yargılanmadan kaçmaya çalışan katiller ve ateistlerdir. Bu suçluların sizi aldatmasına izin vermeyin” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE DEVREYE GİRMİŞTİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, dün “Türkiye, Ukrayna’da Rusya’nın kuşatmasındaki Azovstal fabrikasından yaralı askerlerin ve sivillerin tahliyesi için gemi gönderme teklifinde bulundu” açıklaması yapmıştı.

Kalın, Türkiye’nin tahliyeler için birkaç plan önerdiğini söyleyerek bunlardan birine göre, tahliye edileceklerin önce karadan Berdiansk Limanı’na getirilecekleri, ardından Türkiye’nin gönderdiği gemiyle İstanbul’a ulaştırılacaklarını belirtmişti. Kalın, “Gemimiz, yaralı askerleri ve diğer sivilleri Türkiye’ye getirmek için hazır” demişti.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı'na göre Rusya Azovstal fabrikasına saldırıları sürdürüyor.

Bu haber 164 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum