Son dakika! Dışişleri Bakanlığından Hollanda'daki alçakça yapılan eyleme sert tepki: Aşağılık saldırıyı lanetliyoruz

Son dakika haberi... Dış işleri Bakanlığı İsveç'ten sonra Hollanda'da da Kur'an-ı Kerim yırtılmasına sert tepki gösterdi. Açıklamada "Hollanda’nın Lahey kentinde İslam düşmanı bir şahsın kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’i hedef alan aşağılık saldırısını en güçlü şekilde lanetliyoruz"

Son dakika! Dışişleri Bakanlığından Hollanda'daki alçakça yapılan eyleme sert tepki: Aşağılık saldırıyı lanetliyoruz
24 Ocak 2023 - 11:53

Dışişleri Bakanlığı, Hollanda'da Kur'an-ı Kerim'i hedef alan saldırı ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, "Hollanda’nın Lahey kentinde İslam düşmanı bir şahsın 22 Ocak’ta kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’i hedef alan aşağılık saldırısını en güçlü şekilde lanetliyoruz." denildi.

İsveç'te Kuran'ın yakılmasının ardından, Hollanda'da yeni bir provokasyon gerçekleşti. Hollanda'da ırkçı Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (PEGIDA) hareketi lideri Edwin Wagensveld, Lahey kentinde tek başına yaptığı eylemde Kur'an-ı Kerim yırttı.

Wagensveld'in tek başına yaptığı gösteri polis korumasında gerçekleşirken, ırkçı lidere Kur'an-ı Kerim'i yakmaması şartıyla izin verildiği belirtildi.

'İSLAM DÜŞMANLIĞI AVRUPA'DA SINIR TANIMIYOR'

Kur'an-ı Kerim'e yönelik art arda gerçekleşen saldırılara sert tepki gösteren Dışişleri Bakanlığı açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"Hollanda’nın Lahey kentinde İslam düşmanı bir şahsın 22 Ocak’ta kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’i hedef alan aşağılık saldırısını en güçlü şekilde lanetliyoruz.

İsveç’in ardından bu kez Hollanda’da yaşanan ve kutsal değerlerimize hakaret eden ve nefret suçu içeren bu alçak eylem, İslam düşmanlığının, ayrımcılığın ve yabancı düşmanlığının Avrupa’da artık sınır tanımadığının açık ilanıdır.

Bu eylemler sadece Müslümanların değil, tüm insanlığın temel hak ve özgürlüklerini, manevi değerlerini ve toplumsal hoşgörüyü doğrudan hedef almakta; ayrıca birarada barış içinde yaşama kültürünü zedelemektedir.

HOLLANDA BÜYÜKELÇİSİ ANKARA'YA ÇAĞRILDI

Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi Bakanlığımıza çağırılarak bu iğrenç ve aşağılık eylemi kınadığımız ve protesto ettiğimiz güçlü ifadelerle bildirilmiş, Hollanda’nın bu tür provokatif eylemlere müsaade etmemesi talep edilmiştir.

Hollanda makamlarının olayın failine yönelik gerekli işlemleri yapmasını, bu tür hadiselerin tekrarının önlenmesi amacıyla somut tedbirleri hayata geçirmesini bekliyoruz."

Bu haber 221 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum