Sözleşmeli öğretmen atama tercihleri başladı

Sözleşmeli öğretmen atama tercihleri 21 Ocak 2022 Cuma günü başladı. Milli Eğitim Bakanlığının ilan ettiği takvime göre, sözleşmeli öğretmen atamaları için bu tarihi bekleyen öğretmen adayları tercih detaylarını sorguluyor. İşte, sözleşmeli öğretmen atama tercihleri hakkında bilgiler...

Sözleşmeli öğretmen atama tercihleri başladı
21 Ocak 2022 - 13:44

Sözleşmeli öğretmen atama tercihleri 21 Ocak 2022 Cuma günü başladı. Milli Eğitim Bakanlığının ilan ettiği takvime göre, sözleşmeli öğretmen atamaları için bu tarihi bekleyen öğretmen adayları tercih detaylarını sorguluyor. İşte, sözleşmeli öğretmen atama tercihleri hakkında bilgiler...

Sözleşmeli öğretmen atama tercihleri bugün itibarıyla başladı. Tercihler, 26 Ocak 2022 Çarşamba gününe kadar devam edecek. Sözleşmeli öğretmenlik atama tercihleri, sözlü sınavda 60 ve üzeri puan alan adaylar tarafından yapılacak. Adaylar, en fazla 40 eğitim kurumu için e-devlet sistemi üzerinden tercih yapabilecek. Sözleşmeli öğretmen atama tercihlerinin ardından yapılacak 15 bin öğretmen atamasının yüzde 50'si İstanbul iline olacak.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK ATAMA SONUÇLARI NE ZAMAN?

Sözlü sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından atama tercihlerinin alınması süreci başlayacak. Atama tercihleri 21 Ocak ile 26 Ocak tarihleri arasında alınacak. Atama sonuçları ise 31 Ocak 2022 Pazartesi günü açıklanacak.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ATAMA KONTENJANLARI 2022

Branş ve kontenjan dağlımı, öğretmen doluluk oranı ve ihtiyaç duyulan alanlar göz önünde bulundurularak yapıldı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in de sürekli dile getirdiği gibi temel eğitim alanına öncelik verildiği gözlemlendi.

Bu kapsamda en çok atama yapılacak alanlar sırasıyla 2 bin 175 kontenjanla sınıf öğretmenliği, bin 755 kontenjanla özel eğitim öğretmenliği ve bin 302 kontenjanla okul öncesi öğretmenlik oldu.

Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği için bin 30, ilköğretim matematik öğretmenliği için bin 1, İngilizce öğretmenliği için 857, rehberlik öğretmenliği için 804, matematik öğretmenliği için 733, fen bilimleri öğretmenliği için 702, Türkçe öğretmenliği için 698, Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği için 501, beden eğitimi öğretmenliği için 39’u milli sporcu olmak üzere 390 kişilik kontenjan oluşturuldu. Öğretmenlik için atamaya esas teşkil eden 110 alandan her biri için de kontenjan verildi.

"15 BİN ÖĞRETMENİN YÜZDE ELLİSİ İSTANBUL'A ATANACAK"

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer yaptığı açıklamada; "İstanbuldaki eğitim yatırımlarını 2022 yılında tamamlamak için tüm imkanlarımızı seferber ettik. Şu ana kadar İstanbulumuza 5 milyarın üzerinde eğitim yatırımını 2022 yılında verdik. Sadece okul yapmaya değil, aynı zamanda okulların içerisinin donanımının yapılması için ciddi bir şekilde destek veriyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamış olduğu gibi 31 Ocak 2022 tarihindeki 15 bin öğretmen atamasının yüzde 50'sini yani 7 bin 500 öğretmeni de inşallah İstanbula vereceğiz. Sadece İstanbulda okullar yapmak değil, aynı zamanda öğretmen, insan kaynağı atamak, alt yapının güçlendirilmesi noktasında ciddi yatırımlarla desteklemeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK TERCİH İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?

1. Sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan alan adaylar, en fazla 40 eğitim kurumunu elektronik ortamda tercih edebilecektir.

2. Kurum tercih başvuruları kişisel e-devlet kullanıcı adı ve şifre kullanmak suretiyle e-devlet sistemi üzerinden alınacak olup adaylar tercih başvurularını onaylatmak üzere herhangi bir ilçe veya il millî eğitim müdürlüğüne gitmeyeceklerdir.

3. Adayların tercih başvurularına ilişkin kayıtlarını Ek-4 Takvim'de belirlenen tarihin son günü, gün sonu itibarıyla (saat 23.59'a kadar) tamamlamış olmaları gerekmektedir.

4. Tercihler, aynı il ve/veya farklı illerde bulunan eğitim kurumları arasından istenilen öncelikte yapılabilecektir.

5. Adaylar tercih dışı seçenek olarak; “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istemiyorum” ya da “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istiyorum” seçeneklerinden birini mutlaka işaretleyecektir.

6. Tercihlerine atanamayan adaylardan “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istiyorum” seçeneğini işaretleyenler, ilan edilen kontenjanlardan boş kalan eğitim kurumlarına bilgisayar kurasıyla atanmak üzere değerlendirmeye alınacaktır.

7. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 20.02.2014 tarihli ve 9 sayılı Kurul Kararı gereğince, bilişim teknolojileri alanına atanmak üzere başvuruda bulunan adaylardan; bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği, matematik-bilgisayar bölümü, istatistik ve bilgisayar bilimleri, bilgisayar teknolojisi bölümü/bilgisayar teknolojisi ve bilişim sistemleri bölümü, bilgi teknolojileri bölümü mezunları ile yönetim bilişim sistemleri bölüm mezunları mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları dışındaki eğitim kurumlarını tercih edecektir.

8. Ön Başvuru aşamasında hangi alana başvuru yapılmışsa Tercih Başvurusu aşamasında o alanda tercih yapılabilecektir.

E-DEVLET MEB SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ATAMA TERCİHİ EKRANI

MEBSİS SORGULAMA EKRANI

Bu haber 657 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum