Dolarda tarihi rekor kırıldı! Euro 8,65’i, Sterlin 9,50’yi geçti « Dürüst Haber

SON DAKİKA

Dolarda tarihi rekor kırıldı! Euro 8,65’i, Sterlin 9,50’yi geçti

Bu haber 06 Ağustos 2020 - 16:04 'de eklendi ve 5 views kez görüntülendi.

Dolarda tarihi rekor kırıldı. Dolar kuru, TL karşısında 7,2775’i görürken Euro 8,65’i ve Sterlin ise 9,50’yi geçti.

Tüm dünyada 19 milyon insana bulaşan koronavirüsün ikinci dalgasının gelip gelmeyeceği yönündeki endişeler, Lübnan’ın Beyrut Limanı’ndaki patlama, Türkiye’de dövize talebin güçlenmesi, alınan swap kısıtlamaları nedeniyle yabancı yatırımcının Türkiye piyasasına güveninin düşmesi gibi faktörler piyasada yeni rekorları da beraberinde getiriyor.

Yaklaşık bir buçuk ay 6,85 lira seviyesinde seyreden Dolar/TL’nin geçen haftalarada 7 lira bandını kırmasının ardından kur, 7 lira 20 kuruşun da üzerine çıktı. 5 Ağustos’u 7,04 lira seviyesinde kapatan dolar, yeni günde 7,2775’i gördü ve tarihi rekorunu kırdı.

ABD’de salgının iyi yönetilemediği düşüncesinin hâkim olmasıyla yatırımcının dolardan çıkıp altının yanı sıra euroya da yönelmesi, Avrupa’nın hâkim para birimini güçlendiriyor. Dünü 8,37 seviyesinde kapatan Euro/TL kuru 8,6580’e kadar yükseldi ve tarihi rekorunu kırmış oldu.

Sterlin/Dolar kurundaki yükseliş ise yüzde 4’e aştı ve 9,55’in üzerini gördü.

“KURDAKİ YÜKSELİŞTEN ÜRTÜKÇE BASKILAR ARTIYOR”
Uzmanlara göre küresel piyasaların bitmeyen gerginliğinin yanı sıra iç piyasada dövizdeki yükselişi en fazla tetikleyen swap piyasalarına geçen yıllarda getirilen swap kısıtlamaları ve piyasanın hissettiği diğer baskılar.

Meksa Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Figen Özavcı Gümülcineli, Bloomberg HT’ye yaptığı açıklamada Dolar/TL’nin bir süre 6,85 lira seviyesinde seyretmesiyle ilgili “Tek fiyattan işlem görmesi sürdürülemez bir durumdu. Türkiye, dünyaya açık bir ülke” değerlendirmesini yaptı.

Pandemi sürecinde oluşan döviz geliri kaybının kendini artan bir döviz talebi olarak gösterdiğini hatırlatan Gümülcineli, bu talebin giderek hızlandığını vurguladı.

BDDK’nın aldığı swap kararını da değerlendiren Meksa Yatırım Genel Müdür Yardımcısı, şunları söyledi:

“Kurdaki yükseliş bizi ürkütüyor. Ürküttüğü için bir süre baskılamaya çalıştık. Ama bunu ancak bir süre baskılayabilirsiniz. Kamuda ya da özel sektörde bir şekilde dövize ihtiyaç var. Döviz talebi sıfırlanamaz.
Biz şu an her şeyi kontrol etmeye çalışıyoruz. Bu bazen doğru olabilir ama bir şey yükselmesi gerekiyorsa yükselmelidir. O sonra tekrar normalleşecektir.”
Dünyanın geçtiği zor süreçte yatırımcının bir kriteri olduğunu ifade eden Gümülcineli “Ne kadar rahat giriş yapabiliyorum ne kadar rahat çıkış yapabiliyorum? Türkiye biraz bu özelliğini kaybetti. Bizim korkularımız yabancı çıkışının hızlanmasına da neden oluyor. Yükselmesi gerekenden daha fazla yükseliyor” diye konuştu.

Brezilye, Güney Afrika gibi diğer gelişen ülkelerin para birimlerinin de değer kaybettiğini söyleyen Gümülcineli, “Evet gelişen ülke kur sepetinde de bir değer kaybı var. Ancak Amerikan Merkez Bankası’nın değiştirmediği faiz kararı sonrası orada pozitife dönüş de oldu. Onlar değer kaybederken değer kaybediyoruz ancak kazandıklarında onlar kadar kazanmıyoru” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’NİN GLOBAL PİYASALARDAN TAMAMEN KOPACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”
Meltemi Investment Direktörü Fikret Önder ise Bloomberg HT’ye dün yaptığı açıklamada “Türkiye’nin global piyasalardan tamamen kopacağını, ayrışacağını, kimsenin kolay kolay TL enstrümanlara yatırım yapmayacağını ya da iki defa düşüneceğini tahmin ediyorum. Risk iştahının TL enstrümanlara büyük bir katkısının olmasını beklemiyorum” dedi.

Bir menkul kıymete ait kredi riskini açıklayan CDS’in en büyük tehdit olduğunu söyleyen Önder, “CDS’in yine 600’ün üzerine çıkması fiyat baskısı oluşuyor” diye konuştu.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN