"Doğru ve Dürüst Haberin Merkezi"
$ DOLAR → Alış: 6,69 / Satış: 6,71
€ EURO → Alış: 7,22 / Satış: 7,25

SON DAKİKA

GÖKHAN ÜLKE ADAY DA !

İlter Sağırsoy
İlter Sağırsoy
  • 01.02.2020
  • 2.110 kez okundu

Evet bence AK Parti Kayseri Melikgazi İlçe Başkanı Gökhan Ülke eğer “boşluk” olursa kesinlikle aday.

Ama boşluk olması için uğraş verir mi, vermez mi onu zaman gösterecek, halen kesinlikle öyle bir çaba içinde görmedim.

Ama etrafına bakarsanız, çevresi çok ama çok istiyor İl Başkanı olmasını.

Peki şu anda böyle bir boşluk var mı, hayır yok, Kayseri Ak Parti İl başkanlığı koltuğunda da Şaban Çopuroğlu oturuyor.

Ve kendi deyimiyle kongreye kadar da oturacak. Ta ki, Cumhurbaşkanı birini işaret edip görev verene kadar… !

Çopuroğlu’nun dediği çok net bu.

Peki bu il başkanlığı tartışması nereden çıkıyor ?

Aslında iki ismin de suçu ve çabası yok bu işin dallanıp budaklanıp, siyasi tartışma haline gelmesinde, hem de hiç yok.

Hem Çopuroğlu hem de Ülke taraftarları rahat dursa, belki ortalık siyaseten daha da durulup netleşecek ama mahallenin kıranları rahat durmuyor ki !

Asıl ve esas sıkıntıları bu, iki ismin de.

Yoksa Gökhan Ülke ısrarla “şu an” için aday olmadığını söylüyor. (ki bunu bana da söylemişti , şu an için aday değilim demişti ve ben de bunu yazmıştım)

Çopuroğlu da misyonunu tamamladığını, kimin başkan olacağına dair nihai ve kesin kararı Erdoğan’ın vereceğini ve asıl Cumhurbaşkanı’nın ne söyleyeceğinin önemli olduğunu, üstüne basa basa her defasında söylüyor. Söylemeye de devam edecek sanırım. Ha bu misyonumu tamamladım açıklamasının arkasında “yani il başkanlığında üstüme düşeni layıkıyla yaptım, partimin düşmüş oylarını tekrar yukarılara çıkardım ve artık seçilecek bir yerden milletvekilliği adaylığını hak ettim” hesabı var mıdır, onu da bilemem. Bunu bir Allah bir de Çopuroğlu bilir. Çopuroğlu’na sordum böyle bir hesabınız var mı diye “kesinlikle ama kesinlikle hesabımda beklendim de yok” dedi.

Hemen söyleyeyim, her iki taraf da siyaseten tecrübeli isimler. Ancak Gökhan Ülke’nin siyaseten “çekirdekten yetişme” tabirine çok uyan bir de geçmişi var, AK Parti içinde. Ve arkasında da Mehmet Özhaseki ile Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu ve tüm ilçe teşkilatı.

Kendisiyle ben, gazeteci arkadaşlarım Azim Deniz ve Erdinç Teğmen ile beraber kahvaltı ettik. Kahvaltıyı Melikgazi Ak Parti ilçe başkan yardımcısı İsa Gün arkadaşımız verdi. Hani şu KÖŞK Sosyete Pazarı’nın sahibi ve bir insan ömrüne göre kısa dönecek sürede hızla Kayseri sosyal hayatında yükselen bir isim. Bunun iki sebebi var, havayı iyi koklamak ve para. Sivaslı yağız delikanlı ve gerçekten hayat mücadelesini küçük yaştan itibaren çatır çatır vermiş ve vermeye devam eden İsa Gün, ikisini de çok iyi kullanıyor ve sonuç da alıyor. Zira Melikgazi AK Parti ilçe başkan yardımcısı olduktan sonra Kayserispor’un son genel kurulunda da Kayserispor yönetimine girdi.

İsa Gün ve Gökhan Ülke ile birlikte yaptığımız kahvaltılı sohbette, Melikgazi Ak Parti ilçe başkanı Ülke gerçekten samimiyetle ve iyi niyetle il başkanı olmak için bir çabası olmadığını anlattı. Bu arada söze giren İsa Gün bir kelam etti iyi niyetli olarak, ancak onu da hemen Gökhan Ülke samimi başka ifadelerle asıl manasına dönüştürdü ve düzeltti.

Uzun sayılacak bir kahvaltıda konuşulanlardan sonra anladım ve izlenimim o ki; Gökhan Ülke eğer ortam ve şartlar oluşursa KESİNLİKLE ADAY olur. Hele ki, siyaseten Mehmet Özhaseki’nin dokunduğu ve yol verdiği bir isim olarak çok rahatlıkla ilk fırsatta o koltuğa oturtulur.

Ben kendisine 4 kişinin şahitliğinde dedim ki, “Siz il başkanı olur musunuz bilmiyorum ama, Allah hepimize uzun ömür verir de o yılları görürsek, muhtemelen 2023 te milletvekili adayısınız, aday adayı değil, adayısınız” Tabi bunun şartları var , o şartlar bozulmaz ve devam ederse, yani Özhaseki hala AK Parti üzerinde etkili olursa, Şaban Çopuroğlu ve ekibi AK Parti İl başkanı olmazsa, İsa Gün de parasal desteği sağlarsa Gökhan Ülke milletvekili adayı olur ve seçilir.

Ama keşke, Gökhan Ülke gibi bu ülkenin yetiştirdiği temiz isimler herhangi bir siyasi gücün altına girmeden ya da böyle görüntü vermeden ciddi mücadeleler verip hak ederek oturdukları koltuklara gelseler. Lakin sanırım bu AK Parti içinde de olmuyor. İlla ki biri el vermeli, kol kanat germeli. Böyle olunca bu sefer de “zamanı gelince” bu desteğin “siyasi diyeti” talep ve ardından da tahsil ediliyor.

Geçmişe baktığınızda hep böyle olmuş… Diyet ödemek istemeyen olursa da, oturtulduğu koltuktan kaldırılmış ve dikleşmişse de siyaseten de, ticareten de adeta gömülüp,üzerine de beton atılmış. Bu isimlerin yaşayan örnekleri, halen gözümüzün önünde canlı ve hayattalar, duruyorlar.

Gökhan Ülke İl Başkanlığını da, milletvekilliğini de hak ediyor mu ? Kesinlikle ama dediğim gibi kendi kabul etse de etmese de en büyük sıkıntısı şimdiki görevine oturmuş değil “oturtulmuş” olması. Ve bu isimde herkesin bildiği üzere Özhaseki… Diyeceksiniz ki, siyasette böyle destekler olmazsa olmuyor.

Hayır olmalı işte.

Gökhan Ülke’nin arkasından Özhaseki siyasi desteğini çekince Ülke bir boşluk içine asla düşmez. Zira partide deyim yerindeyse bebelikten beri var ve emek veren bir isim. Bence bugün de yarın da ve gelecekte de, en büyük rakibi de yine bu arkasındaki siyasi destek. Halbuki kendisi oturduğu koltuğa da , önündeki ve yukardaki diğer koltuklara da fazlasıyla yetebilecek kapasitede. Ama ne yazık ki siyasette birinin adamı olunca, öbürünün karşısında oluyorsun. Teamül böyle . Halbuki, ikisi de aynı partide ve iki taraf da bu ülkeye hizmet etme aşkıyla yanıp tuşuyor.

İsa Gün’ün ev sahipliğindeki kahvaltı bitip ayağa kalkınca Gökhan Ülke’ye bir soru sordum. O da bir yanıt verdi. Bence masada başından beri konuşulanları özetliyordu.

Şimdilik burada soru ve yanıtını yazayım ama yorumlarımı, Kent Türk TV de her Perşembe saat 21.00’deyayınlanan ANALİZ programında yapacağım.

Sorum şuydu : Başkanım AK Parti İl Başkanlığına aday mısınız ?

Gökhan Ülke’nin de yanıtı şu oldu : Bu sorunun yanıtı hep sorun çıkardı !

PEKİ NİYE ?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ