Kayseri’de yılın ilk yarısında konut satışları %34 arttı « Dürüst Haber

SON DAKİKA

Kayseri’de yılın ilk yarısında konut satışları %34 arttı

Bu haber 28 Temmuz 2020 - 6:57 'de eklendi ve 154 views kez görüntülendi.

Pandemi nedeniyle konut satışları ilk 6 ayda yavaşlasa da Haziran ayındaki faiz indirimleriyle ibre tekrardan yukarıya döndü. Türkiye genelinde Ocak-Haziran aylarında konut satışları %23 artarken, Kayseri’de ise %34 ile ortalamanın üzerinde büyüdü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) İnşaat ve Konut verilerine göre, 2020’nin ilk altı ayında Türkiye genelinde konut satışları önceki yıla kıyasla %23 artarak 624 bin 769’a ulaştı. Kovid-19 salgınıyla sektörün yavaşlamasına rağmen Kayseri hız kesmedi. Türkiye ortalamasının üzerinde büyüyen illerden Kayseri’de ise konut satışları ocak-haziran döneminde %34 büyüyerek 12 bin 555 oldu. Pandemi nedeni ile Nisan ve Mayıs aylarında geçen senenin altında gerçekleşen konut satış adetleri, Haziran ayı başı itibarı ile kamu bankaları tarafından sağlanan cazip konut kredisi koşulları ve pandemi nedeni ile ertelenen talebin gerçekleşmesi ile birlikte Kayseri’de Mayıs ayına göre 4 kat arttı. Kayseride faaliyet gösteren inşaat firmaları tarafından yapılan açıklamaya göre, ev satın almak isteyenler kişiye özel tasarlanan dairelere büyük ilgi duyuyor.

Yeni daireler Kayseri’de ortalama 130, İzmir’de ise 88 metrekare olarak yapılıyor

Konut sektörünün Kayseri’deki gelişimine dair bilgiler paylaşan inşaat sektörü temsilcileri, “Kayseri’de 2019’da 1.274 yapıya ruhsat verildi. Bu yapılarda ise 11.886 daire inşa edildi. Ruhsat verilen yapıların %73’ü 1-5 kata sahip, %12’si 6-10 aralığında, %15’i ise 10 kat ve üstü yükseklikte. Kayseri’de yapılan dairelerin ortalama büyüklüğü ise 130 metrekare. Bu rakam İzmir’de 88, İstanbul’da ise 95 metrekare. Kişiye özel geniş daireler Kayseri’de konut tercihini belirleyen en önemli husus noktasında yer alıyor.” ifadelerini kullandı.

Kayseri konutu önemli bir yatırım aracı olarak görüyor

Konuttan ziyade yaşam alanı olarak tasarlanan evler Kayserililer tarafından değerli bir yatırım aracı olarak görülürken, koronavirüs pandemisine rağmen konut satışlarında Türkiye’ ortalamasının üzerinde satış gerçekleşti. Tüketicilerin davranışlarındaki olumlu yöndeki değişimlerde inşaat şirketlerinin de büyük payı bulunuyor.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN