KTB Başkanı Bağlamış Sokak Aralarında Kıyma Çektirmeyin « Dürüst Haber

SON DAKİKA

KTB Başkanı Bağlamış Sokak Aralarında Kıyma Çektirmeyin

Bu haber 29 Temmuz 2020 - 18:55 'de eklendi ve 284 views kez görüntülendi.

Kayseri Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış kurban bayramı münasebetiyle bir açıklama yayınladı.

Başkan Bağlamış yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi: ” Bir farz ibadeti olan kurban kesmek için vatandaşlarımızın şu hususlara dikkat etmesi gerekiyor ;Kurbanlık için satışa sunulan hayvanın kendine özgü bir pasaportu bulunuyor. Pasaportun üzerinde cinsi, ırkı ve yaşı ve aşılarının tam olup olmadığı yazmaktadır. Ayrıca pasaport üzerindeki barkod sayesinde hayvanın tüm bilgilerine, cep telefonuna yüklenecek uygulama ile bakmak mümkündür.Büyükbaş hayvanlarda 2 yaşını doldurmuş olması, hayvanın bir uzvunun eksik olmaması gerekiyor.Geçen yıllara göre, tahmin ettiğimiz hayvan sayısından daha fazla kesilebilecek nitelikte büyük ve küçükbaş kurbanlık mevcut durumda. Vatandaşlarımız kesinlikle kurbanlık bulma konusunda sıkıntı yaşamayacaklardır.

Başkan Bağlamış her kurban döneminde kasap esnaflarının yaşamış oldukları sıkıntılara da değinerek şöyle konuştu. ” Kurban Bayramı kasaplarımız için oldukça önemli bir gelir kapısıdır.Vatandaşlarımız kurban etlerini kıyma çektirirken, işinin ehli kasaplara gitmelerini öneriyoruz. Gelişi güzel merdiven altı olarak tabir edilen mekanlar da etlerini çektirmesinler. Çünkü buralarda gerekli hijyenik ortamlar sağlanmamaktadır.Kurban bayramı gelince kıyma makinası alanların mahalle aralarında, bakkalda, manavda, nalburda hemen et çekmeye başlıyorlar. Vatandaşlarımızı kendi sağlıkları açısından sokak aralarında kıyma çektirmemeleri konusunda uyarıyoruz.Et kıyımında bıçak ve kıyma makinası hijyen kurallarına uygun olmalıdır. Bir kısım insanlar et makinasını kurbandan kurbana bodrumdan çıkarıp kıyma çekmektedir.

Kurbandan kurbana kullanılan makinaları küf bağlamaktadır.Kasaplar ise, soğutma sistemli makinalarının sürekli temizliğini yaparak kullanıyorlar. Vatandaşlarımızı bu yönde tercih yapmaya davet ediyoruz. Diğer bir hususta ; kurbanlıkların kesimleri ehil kişiler tarafından yapılmalıdır. Eti doğru parçalamak çok önemlidir. Satırı yanlış yere vurduğunuz zaman küçük kemik parçacıkları etin içerisine karışır. Etin satırı vurmadan önce kesilebilecek yönleri vardır. Kesim işleminden önce et hemen parçalanmamalıdır.

Biraz dinlendikten sonra etin parçalanması daha kolaydır. Kesilen kurban etlerinin muhafazası da oldukça önemlidir. Et bir süre dinlendikten sonra poşetlenmeli. Etlerin dolapta bekleme süresi en fazla 3 aydır. 3 aydan sonra etler vasfını yitirmektedir. Etler dışarıda bekletilmemelidir. Dışarıda bekletilen etler siyahlaşır, kokma derecesine gelir.Bu vesile ile sözlerime son verirken, birlik ve beraberliğimizi kardeş ve dostluğumuzu en sıcak şekilde hissedeceğimiz mübarek kurban bayramınızı tebrik ediyorum”