Güler Ruhsar Aktaş

Güler Ruhsar Aktaş

Ruhsar'ın Penceresinden

DERDİM ÇOKTUR HANGİSİNE YANAYIM ...

10 Ekim 2022 - 15:34

 Kısa bir aradan sonra yeniden bu batırlarla sizlerle birlikteyiz Ey Okur... 
Gelen günlerinizin geçen günlerinizden daha güzel olmasını temenni ediyorum. 
Ama Ekonomik kriz , işsizlik artan fiyatlar kışın yaklaşıp harcama kalemlerinin daha da artmasıyla nasıl güzel günler geçireceğiz ki bu şartlarda ? dediğinizi duyar gibi oluyorum... 
Ben bu batırları yazarken henüz tam netleşmedi ama bugün kabine toplantısının ana gündem maddesi olacak olan EYT (Emeklilikte yaşa takılanlar) sorununun çözümü bulunacak mı ?bilinmez. 

Diliyorum ki Hükümet yetkilileri 6 milyon insanı ailesini ilgilendiren bu sıkıntıyı çözerler de insanlar da daha rahat nefes alırlar. Bir sürü formül havalarda uçuşuyor. 
Bakan Bey söylenilenlere itibar etmeyin uyarısını her seferinde yineliyor. 
Lakin  günümüz şartlarında kimse  35 yaş üzerinde kişilere iş vermiyor zaten EYT'lilerin çoğunluğu 40 yaş üzeri kimse iş vermediği gibi o formül, bu formül iyice strese giriyor insanlar. 1999 yılında çıkan yasa ile ilgili olarak Mezarda emeklilik mi olur ? diyerek oy alan hükümet yetkilileri verdikleri sözün de arkasında durmalı  ve milyonlarca insanı yaşarken hakkını teslim edip şartsız emekli etmeli  kısmen değil bu insanların  tamamını kapsayan bir çözümle yaşı yaşa takmadan  vatandaşın sıkıntısını gidermeli.  

Gelinen noktada 65 yaşında emeklilik yasasını çıkaranlar da bu işi başımıza gaçtıkları gibi çözümünü kendileri yapmalı. Kimse sadaka istemiyor kimse borç istemiyor herkes kazanılmış hakkının peşinde. Bugün gelinen noktada zaten insanlar 80 yaşına kadar yaşıyor diyerek Yaşa takılanları ikinci kez yaşa takmanın da böylesi gerçeğe uymayan açıklamaların da   akılla izah edilir boyutunun olmadığını söylememe gerek bile yok. 
Yahu nerde 80 yaşına kadar yaşıyor insanlar  yaşayamıyor insanlar  istediğini alamıyor, istediğini giyemiyor , isktediğini yiyemiyor  işte iş aşta aş bulamıyor yeri geliyor aç yatıp güç kalkıyor!   Ya dünyalarımız ayrı ülkelerimiz ayrı yada güzel bir rüyadasınız.  ( Gerçi maalesef artık bu sıkıntıları dile getirmemizin önüne geçmek adına sansür yasası da yüzyıl öncesi  misali gelecekten çok geçmişe takılı kalınıp gündemden geçti yapmayın etmeyin doğru herkese her zaman lazım olur.... ) 

Emekli aldığı maaşı fazla buluyor diyen milletvekilimizin vekiline de  ayrıca şaşkınlığımı ve tepkimi  bu satırlar aracılığıyla  ifade etmek isterim. 
Aldığı maaşı fazla bulan (!) emekli 1 -2 lira ucuz alabilir miyim diye ekmek kuyruğunda.!
10-20 lira ucuza yağ alır mıyım diye yağ kuyruğunda !
 Pazarda daha ucuza sebze meyve alır mıyım?  diye pazarın bitme saatini bekliyor!

Bu ülkenin insanlarının bu durumu hak ediyor mu? sorarım size 
Az çıkın dışarı çarşı pazar esnaf gezin  ,adres zor değil,   gezin çarşıyı pazarı da esnafı da   haberiniz olsun emekliden sayın milletin vekilleri  !  

Esnafların bağkur primini ödemeye gücü yetmiyor. Aylık kaç bin lirayı bağkur'a mı versin evinin ,dükkanının kirasını giderini mi versin  nerden bulsun yetştirsin de versin ? Hangi bolluk Allah aşkına !

 İnsanların hem beden hem ruh sağlığı bozulup gidiyor ve 80 yaşına kadar yaşıyor insanımız öyle mi?
Sağlık demişken  "Sağlıkta devrim'e" hiç girmeyim diyorum ama sürekli "sağlıkta çağ atladık" denilince ister istemez doktordan alacağımız bir randevunun 2 ay sonraya verilmesi ilaçta ve haklarını almakta eczacıların yaşadıkları yoklukta sağlıkta devrimin bir parçası olarak Türkiye gündeminde yerini maalesef alıyor. Eczaneye gidiyoruz ilaç yok cevabını alıyoruz. Eczacıların sıkıntıları zaten ayyuka çıkmış durumda. 

Elbette güzel şeyler de yapılmış olabilir bunları inkar noktasında değilim lakin yaşananlara bakıp hala Alice Harikalar Diyarında hesabı verilen örneklere söylemlere bakınca milletin sinir uçları zıplıyor yapmayın Alah aşkına bari susun ...

Kısaca derdim çoktur hangisine yanayım modunda ilerliyoruz bu günlerde ...
Eğer bu  ana başlıktaki sorunlara  çözüm bulur vatandaşı yani :  işçiyi, emekliyi, esnafı, işvereni  ez cümle bu ülkenin insanlarını bir nebze olsun sıkıntıdan kurtarırsanız yaklaşan seçimlerde yine oy alabilirsiniz aksi halde vatandaşın bu olanlara tepkisi sandıkta tokat gibi yüzünüze çarpar artık insanlar siyasetten geçmiş ,geçiminin aşının ,işinin  derdine düşmüş  sıkıntısı gün günden artar vaziyete gelmiş,  görünen köy klavuz istemez benden söylemesi...

Bu duygu ve düşüncelerle ülkem  ve şehrim insanlarının gördükleri günlerden daha aydınlık ve güzel günler yaşamasını dileyerek son veriyorum satırlarıma sağlıcakla kalın Ey Okur! 
 

Bu yazı 940 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum