Güler Ruhsar Aktaş

Güler Ruhsar Aktaş

Ruhsar'ın Penceresinden

"Şükür Allah'a edilir"

17 Ağustos 2022 - 17:36

Yaz mevsiminin neredeyse sonuna geldiğimiz şu günlerde yazdan şikayet edenlere inat yazı güneşi ve samimi insanları sevmeye devam edeceğim her daim... Bugün yazımda yazın sıcağından bunalanları biraz da ülke genelinde yaşanan bunalımlara dikkat çekeceğim maalesef... 
Sosyal medyada viral olan videoyu görmüşsünüzdür belki muhabir mikrofonu  uzattığı kadına soruyor : 
Geçinebiliyor muyuz? Hayır ...
Neden geçinemiyorsunuz ? 
" Şükredince geçer diyorlar ama Şükür Allah'a edilir  devlete ,hükümete yada insanlara şahıslara değil diyor ve ekliyor , bizimkiler bize acizliği ve ağlamayı emrediyor. Bizim apartman zaten birleşmiş milletler gibi.Eşim fanatik Ak Partili aile saadetimiz bozuluyor. İnsanca yaşamaktan yanayım  onlar çok rahat yaşıyor. Market pahalı diyorum eşim ;Onu marketçiler yapıyor. E onu o yapıyor bunu bu yapıyor. Herkes herşeyi yapıyorsa  bu hükümet niye var? Kaliteli insanlar dışarda çer çöp ne varsa burda. Allaha şükrediyorum. Ben o veya bu partili de değilim. İnsanca yaşamak istiyorum yalnızca. 
Ama öyle değil işte herkes antidepresan kullanıyor niye? Eve geliyorsun koca sıkıntı ,işe gidiyorsun patronsıkıntı , markete gidiyorsun fiyatlar sıkıntı . niye halk delirdi. Ümitsizliğe bizi sürüklüyorlar. Biz Türk Milletiyiz en iyi şeylere bizimde hakkımız var. Niye böyle olsun olmamalıydı.  Gergin insanlar herkes bir patlamaya bakıyor. Hiç memnun değilim bu ülkenin şartlarından." 
Daha ne desin günümüz Türkiyesinin insanlarının ruh haline tercüman olmuş bu kadın.  
Gerçekten seçim öncesi gergin ve sıkıntılı günlerden geçtiğimizi görmemek için kör olmak lazım. 
Mültecilerden  çoğunluk şikayetçi açıkçası mülteci politikası seçimlerde hükümetin ciddi bir oy kaybına bu haliyle giderse sebep olacak. Ki bu konuda çoğunlukla aynı fikirde olduğumu söylememe gerek bile yok. 
Ekonomi derseniz ardı ardına gelen zamların altında vatandaş gerçekten zor zamanlar geçiriyor. ardı ardına gelen zamlar ekmeğe ulaşıma  tepkilere neden oluyor. Ekmek 3,5 lira ulaşım için bir bilet 6,5 lira ...
KHK'lar ile meslekten atılanlar beraat edip göreve dönemeyenler, dönemeyip ,iş arayıp bulamayanlar.... 
EYT'liler emeklilikte yaşa takılıp emeklilikte maaşım düşecek diye sigortalı çalışamayanlar...
Şiddete uğrayan kadınlar, doktorlar sağlık emekçileri ...
Ülkeden giden başarılı doktorlar mühendisler beyin göçü...
İntihar edenler , antidepresana sarılanlar , birbiri ile kavgalı olanlar en ufak bir alevlenmede kavgaya başvuranlar...  Ve bize şükret geçer diyenler ..
 Evet bu cümleye imzamı atarın :"Şükür Allah'a edilir." Biz büyük güzel ve ümidini yitirmeyen bir milletiz. 
Sıkıntının çözümü için  bu halkın yetki verdiği insanlar  sıkıntıları çözmeyip,  çözemeyip, şükredin diyerek çözümü bir kelimede aramamalı.
 İnsanca yaşamayı insanlara çok görüp sonsuza kadar iktidar olamazsınız.
"Zamları Allah yapıyor" diyerek şirazenizden çıkmayacaksınız. Allah size bir makam nasip etmiş onu halkın yararına kullanıp halkı refaha erdirmek için çabalayacaksınız. 
Din, inanç ayrıdır ,ülke yönetimi ayrıdır.Ayrıca bizim dinimiz israfı haram diye niteler. Bir yerlerde israf bir yerde aç insanlar varken ülkede adillikten söz edilemez. 
 Çoluğuna çocuğuna istediğini alamayan meyveyi sebzeyi  gramla alır hale gelen Acziyet yaşayan insanlara :"Heryerde durum böyle dünya ağlıyor.  diyerek başka başka  kişilere makamlara  beceriksizliği ihale edecekseniz "Başaramadık" diyerek bırakmayı bileceksiniz ...
Herkes kendinden mesul, kendi gücünden,kendi kardolarından ,kendi  yönetiminden,kendi  ülkesinden kendi iktidarından mesul. 
Şükür bizlerle güzel Allah arasında en güzel  iletişim ama toplum olarak  akıl sağlığımızı muhafaza etmenin bir yolu da insanca yaşamaktan geçiyor. 
Mesele lüks değil ha sakın yanlış anlamayın artık geçtik oraları . Sosyal hayattan, çocuğunu alıp  güzel bir alışverişe, sinemaya tatile filan götürmekten geçtik bir kahve olmuş 30 lira hangi sosyal hayat Allah aşkına ...
En azından  temel ihtiyaçları izin verin bari rahat  karşılaşınlar. El insaf ya hu!
Evet çoğunluğumuz bu  oluşan ortamda  dahi yaşadığı bunalımlarla şükretmeye devam ediyor çok şükür . 
Ama seçtiği siyasetçilerden insanca yaşayacağı ortamın temin edilmesini istemek en doğal hakkı.  Ez cümle bütün bu olanlar başkalarının yüzündense seçimlerde şimdi iktidar olanlar  kimin yüzüne nasıl bakacak? Sadece belirli  bir kesimin değil toplumun tüm kesimlerinin güzel yaşamaya hakkı var. Mutlu azınlık değil ,mutlu çoğunluk istiyoruz ülke insanı olarak. 
Ağlamak değil,  gülümseyerek bakmak istiyoruz yarınlara... 
Bu duygularla hepimize Allah'tan sorunların çözüldüğü kavgasız nizahsız ayrıştırmasız  mutlu müreffeh huzurlu  güneşli güzel  günler dilerim Ey Okur....

Bu yazı 1244 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 2 Yorum