Güler Ruhsar Aktaş

Güler Ruhsar Aktaş

Ruhsar'ın Penceresinden

TURİZME "ÇİÇEK" GİBİ DOKUNUŞ...

30 Haziran 2022 - 15:05 - Güncelleme: 30 Haziran 2022 - 15:15

Kayseri kadim şehir... 
Sanayi şehri olarak anılmasının yanında, Kayseri insanının ticari zekası bir çok hikaye ve espriye de konu olmuştur. 
Hayırseverlik insanları açısından da ne kadar övünülse azdır. Bu şehirde doğup buranın ekmeğini aşını yiyip suyunu içen nice insan şehre borcumdur diyerek vefasını göstermiştir.  Bugüne kadar  yurtdışı da dahil birçok şehir gördüm ama şehrime olan düşkünlüğüm sevgim her zaman tek geçer. 
Bilenler bilir, İyi ki Kayseriliyim (İyi ki Düverliyim :) derim  hep. Valla benim doğduğum ve doyduğum yer aynı olduğundan rahat yazıyorum Ey Okur...
Lakin Sanayii şehri Kayseri ile övünsekte "Turizm şehri Kayseri" olamamanın burukluğu hep içimizde uhde  olarak kalmıştır. 
Genelde bu şehre ne zaman turizm değerlerinin ülkeye dünyaya kazandırılmasının gerekliliğine inanan bir vali, yönetici gelse mesleki ömrü buna vefa etmez  maalesef, bizde Kayseri tabiri ile ağzımıza sürülen bir parmak bal ile bakakalır başka bir bahara erteleriz "Turizm şehri Kayseri" olma hayalimizi..
2013 /2016 Yılları arasında şehrimizde görev yapan Kültür ve Turizm Bakanı eski danışmanı, Kültür Varlıkları ve Müzeler eski Genel Müdürü ve Kayseri Eski Valisi Orhan Düzgün'ün de Kayseri'nin turizme kazandırılması açısından verdiği çabaya ,emeğe  gazeteci olarak şahitlik ettiğimden olsa gerek  ( Eski Vali Orhan Düzgün beyefendiyi de   sevgi ve saygıyla anıyorum bu satırlarda) şehrimizin yeni valisi Gökmen Çiçek beyefendinin geçtiğimiz günlerde Yahyalı ,Yeşilhisar,İncesu Kültepe gibi turizm cenneti ilçelerimizi gezip bilgi aldığını gördüğümde içimde yeni bir umut yeşermedi değil şehrim adına. 
Valimiz gördüğüm kadarıyla samimi içten esprili güler yüzlü bir kişiliğe sahip. 
Valla bizim insanımız böylesine sıcak kanlı insanları bağrına basar.
 Kayseri'ye gelen önce morali bozulur ben nereye düştüm hesabı sonra giderken gözyaşı döker  ,bu bizim bilindik hikayemizdir aslında. :)
Göreve geleli iki ay gibi bir süre olmasına rağmen Ne yapabilirim ? Nasıl hızlı bir şekilde hayata geçirebilirim? Bu şehre nasıl katkım olur devlet adına  çözümlü bakış açısından olsa gerek ,valimiz ordan oraya sürekli bir hareket halinde , valla ben bazen izlerken yoruluyorum EyOkur. 
Ayrıca  insanların sorunlarını dinleyip çözümü noktasında Devlet yanınızda hissinin oluşmasına katkı koyuyor gözlemlediğim kadarıyla. 
Kayseri her yanında  tarih ve turizm değeri barındıran bir şehir. Aldığım bilgilere göre  Yeşilhisar Soğanlı vadisi Meydan projesi için 24 Milyon , Kültepe Asurlu Tüccarlar Sokağı için 6 milyon Kapuzbaşı Şelalesi için 20 Milyon ödenek çıkarılmış. Bu rakamlar Belki bir cümlede söylenen ama bu kadar zamandır ihmal edilmiş Kayseri Turizmi için değerli rakamlar. Bu şehir için  sadece  pastırma ,sucuk,mantı, sanayi  dörtlüsünün bulunmadığını anlatmak açısından iyi bir başlangıç sayılır yapılanlar. 
Erciyes , Yeşilhisar, Yahyalı İncesu hatta Tuz Gölü olarak bilinen Tuzhisar'da  bir turizm cevheridir ki Valimizin asıl orayı görmesini isterim .Şifa turizmine önemli katkısı olacaktır. Oraya yapılacak düzenleme ile şifa turizmi açısından hem ilçe ,hem şehir kazanım sağlayacak. Zira insanlar özellikle kadınlar şifa bulmak için başka başka şehirlerden hatta yurtdışından Tuzhisar'a geliyorlar... Bu arada Erciyes ve Kayseri'nin turizme açılmasını daha çok sağlanması  birazda turistlere yapılacak tanıtım ile mümkün bunun içinde yaptığımız mantılı yağlamalı yaprak sarmalı sucuklu pastırmalı  kısa filmlerin ötesinde bir çaba gerektiği aşikar. Hoş onları da kaptırdık mı ne ? 
Şehrimiz turizmde ve sosyallik anlamında maalesef  geride kalan bir şehir . 
Şehrin meydanında bir konser veriyorsunuz akın akın insan geliyor işte bu sosyalliğe açlıktır. Gerçi buradan hakkını teslim etmekte lazım, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç  ve Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın özellikleri gençlerin sevdikleri sanatçıları düzenledikleri etkinliklerle şehre konuk edip onların da moral depolamasına vesile oluyorlar. ( Yeri geldi söylemezsem içimde kalır  :) Buray gelse misal bende dinlemeye gitsem çok mutlu olurum Ey Okur :) ) 
Şehrin meydanı demişken  meydan'da son yıllarda  hepimizin yaşadığı bir trafik park vs sıkıntısı var bunun da çözüme kavuşması daha iyi sonuçlar getirecektir diye düşünüyorum. 
Hal böyleyken turizm için kültürel faaliyetler için kim bir çaba gösterirse desteklemeli ve yanında olup elimizden geleni biz de bu şehrim insanları olarak yapmalıyız. Bu vesile ile Kayseri' turizmine  çiçek gibi bir dokunuş yapan Valimizin ömrünün uzun olmasını, projelerini hayata geçirmesini diliyor, şehrimiz adına, şehrimiz  insanı  adına gördüğüm bu çabadan memnuniyetlerimi dile getirmek istiyorum. 
 Hepimize çiçek gibi güzel günler dilerim Ey Okur....
 

Bu yazı 1057 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Serdar Sarıçam
    5 ay önce
    Kayseri turizm işletmecileri derneği yönetim kurulu ve üyelerimiz adına çok teşekkür ederim Ruhsar hanım.Kalemine yüreğine sağlık. Kaytid başkanı Serdar Sarıçam .