Üstün Tuncer

Üstün Tuncer


ÇIRKAKLIKTAN HUKUKÇULUĞA, HUKUKÇULUKTAN MİLLETVEKİLİ ADAYLIĞINA..

20 Nisan 2023 - 13:03

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Adayı İlker Sungur, 10 yaşında yanında çırak olarak çalıştığı ustası ile karşılaşınca ellerine sarıldı..

Abdullah İlker Sungur adından bir arkadaşım oldu.
Yeni tanıştım, çok sevdim..
Son günlerde birlikte geziyor, cadde sokak dolaşıyoruz.
Cesur, yürekli, kararlı, mücadele gücü yüksek, saygılı, samimi, eğitimli, kıvrak zekalı, küçükle küçük, büyükle büyük, saygılı, vefalı.. İnsana güven veren, sempatik, sıcak kanlı. En önemlisi de, vatan ve milletine, cumhuriyete, demokrasiye, ilkelerine sonuna kadar bağlı..

Siyasetin Kayseri’ye kazandırdığı yeni bir yüz.
Böyle bir adamı, kim beğenmez, kim sevmez ki?
Peki, Abdullah İlker Sungur kim?
İYİ Parti Kayseri 2. Sıra Milletvekili Adayı..
İlginç bir yaşam öyküsü var.

Abdullah İlker Sungur, iş hayatına 10 yaşında çırak olarak atılmış. İlk okul, orta okul ve lise derken akademik eğitimini İstanbul’da Hukuk Fakültesi’nde tamamlayarak, Avukatlık cübbesini giymiş. 14 Mayıs seçimlerine İYİ Parti Kayseri Milletvekili Adayı olarak katılıyor.
İstanbul, Ankara ve Kayseri’de Hukuk Büroları var.
Kayseri’de milletvekili adayları arasında en genç adaylardan birisi..
İş ve siyasi hayatı, başarılarla dolu.
Ülkü Ocakları ve MHP çatısı altında genç yaşta siyasete adım atan İlker Sungur, bu mücadelenin önemli isimlerinden birisi. Meral Akşener’in MHP Genel Başkan Adaylığı süresince Akşener’in yanında yer almış, İYİ Parti’nin kurulması aşamasında önemli görevler üstlenmiş..

Partinin kurucular kurulu üyeleri arasında yer alan Kayserili tek isim.
İYİ Parti Kurucular Kurulu Üyeliği, Genel Başkan Yardımcılığı, Genel İdare Kurulu Üyeliği, Genel Başkan Danışmanlığı gibi üst düzey görevler almış. İYİLİK Hareketi’ne baştan sona imza atan isimler arasında en önde.
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile birlikte Türkiye’yi adım adım, 81 ilin tamamını ilçeleri ile birlikte dolaşmış, yetmemiş, 42 ili, ilçeleri dahil adım adım tekrar gezerek parti çalışmalarına katılmış.

“Neden aday oldunuz?” sorusuna şöyle cevap veriyor.
“Türkiye’yi ilçe köy demeden gezdim, binlerce insanla konuştum, dert dinledim, sohbet ettim. Ülkenin ve bölgelerimizin, her hangi bir şehrimizin yahut ilçesinin sorunlarını yakından biliyorum. Binlerce kilometre yol yaptım, kar- çamur, yaz-kış demeden çalıştım. Şimdi, tecrübelerimi, ülkem ve Kayseri halkı için kullanmak istiyorum. Ülkemin sorunları ile yakından ilgileniyorum. Bu sorunlar beni düşündürüyor. Bu sorunların ancak, siyaset yoluyla çözülebileceğine, aşılabileceğine inandığım için milletvekili adayı oldum. Ülkeme, milletime hizmet için yola çıkıyorum. Vatanım, milletim ve bayrağım benim kutsalımdır.” ……………….
Kayseri, bir ticaret şehri.
Kayserililer, çocuklarının ticarete alışması için küçük yaşlarda ellerine simit tezgahları yahut şemşamer kutusu (Şemşamer: Ayçiçeği, Çekirdek, Günebakan) ile küçük bir şemşamer bardağı verir, satmaları için çarşıya gönderirler. Ticarette başarılı olanlar, önce babalarının yanında devam eder, daha sonra kendi işyerlerini açıp, ticarete devam eder. Başarısız olanlar ise, okula gönderilir.

Kayserililerin ticari zekalarını anlatmak için bu gibi yüzlerce fıkra anlatılır.
İlker Sungur, hem ticarette, iş dünyasında, hukuk alanında olduğu kadar, akademik hayatta başarılı olmuş eğitimli bir isim .
Kazancılar Çarşısı’nda esnaf ziyareti yapıyorlar.
Gözü, bir anda yıllar önce “ÇIRAK” olarak çalışma hayatına atıldığı sarraf dükkanına takılıyor. Çevresini saran vatandaşların arasında sıyrılıp, sarraf dükkanına doğru yürüyor. Ustası Hamdi Yüregilli, hala tezgahın arkasında. İlker’i görünce, tezgahın arkasından fırlıyor, çırağı İlker’e sarılıp defalarca öpüyor. Duygusal anlar yaşanıyor, gözlerden akan yaşlar gizlenmeye çalışılıyor. Sungur, ustasının ellerini öpüyor, öpüyor, hatırını soruyor.
10 yaşında, sarraf dükkanının camlarını gazete kağıdı ile sildiği, ortalığı silip süpürdüğü, çöpleri attığı, çay söylediği günleri hatırlıyor. Ve, güzel anlar başlıyor. Ustası ve çırağı arasında koyu bir sohbet başlıyor, yıllar öncesine gidiliyor. Hamdi usta ile çırağı İlker, tekrar tekrar sarılıp, koklaşıyorlar..


İlker Sungur’un ustası sarraf Hamdi Yüregilli, çırağı İlker’i şöyle anlatıyor.
“Daha o günlerde akıllı, zeki ve kararlı bir çocuktu. Her işi yapar, hiç üşenmezdi. Her işe koşar, yorulmak, oturmak bilmezdi. Oğlum Bekir ile birlikte çalışırlardı. Bekir’de şimdi İstanbul’da. İlker’in iş hayatında olduğu kadar, eğitim hayatında da başarılı olacağı o yaşta belliydi. Çalışırken okudu, hukuk fakültesini bitirdi, Avukat oldu, siyasete atıldı. Hayırlı bir evlat oldu. Siyasette de çok başarılı olacağına eminim.. Milletvekili adayı olarak karşımda görünce çok gururlandım, çok..”

Usta- Çırak buluşmasına Kayserililer pek fırsat vermiyor. Fotograf çektirmek için sıraya girenlerin yanına gitmek zorunda kalıyor. Yüzlerce kişinin elini sıkıyor, sarılıp öpenler, kucaklayanlar arasında kendisine yol bulup yürümeye devam ediyor. …………………..
İYİ Parti Kayseri Milletvekili Adayı İlker Sungur hakkında çok şey yazılabilir, çok şey söylenebilir.

Çıraklıktan hukuk adamlığına, hukukçuluktan milletvekili adaylığına uzanan bu yol hikayesinin sonuna geliyoruz.

Sevenleri, “TBMM’de bir Kayserili olacak. Milletin sesi nerede, İlker Sungur orada olacak. Kayseri’nin derdi nerede ise, İlker Sungur orada .. Birlikte yürümeye çıktık, hep birlikte el ele devam edeceğiz. Birlikte kazanacağız, Kayseri tarih yazacak” diyerek, Kayseri’nin cadde ve sokaklarında yürümeye devam ediyorlar.

Bu yazı 686 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum