Muhsin İlyas Subaşı

Muhsin İlyas Subaşı


ECEVİT: "SULTAN VAHDETTİN HİÇBİR ZAMAN HAİN DEĞİLDİR!"

16 Eylül 2022 - 14:52

Bakın, CHP’den Belediye Başkanı Seçilen zatın ihanet çıkışına rağmen, İsmet İnönü’den sonra bu patinin uzun dönem Genel Başkanlığını ve başbakanlık yapan Bülent Ecevit de, Sultan Vahdettin için, şu ifadeyi kullanmıştır:
"O bir hain değildir. Bazı hoş olmayan şeyleri mecburen yapmıştır. Bu arada ülke için çok iyi şeyler de yapmıştır. Ben Vahdettin için hiçbir zaman hain demedim. Çünkü ne kadar zor koşullar altında padişahlık yaptığını biliyorum. Ülke işgal altındaydı. Ordusu kalmamış. Bu koşullar altında bile birçok önemli iş yaptı. Kurtuluş Savaşı’na açıktan olmasa bile belirgin şekilde destek oldu. İstanbul’dan ayrılacağı zaman devletin elinde külliyetli altın ve para vardı. O, çok az bir miktar aldı. İstese tümünü alabilirdi. Saygıdeğer bir davranışta bulundu.” (Hürriyet Gazetesi 17 Temmuz 2005)
Murat Bardakci da bir yazısında; “Samsun yolculuğu ile alakalı bütün önemli evrakı tek tek elden geçirmiş ve belgeleri yayınlanmış bir kişi olarak söyleyeyim; Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a gidişi sadece kendi iradesi ile değil, yahut Vahdettin’in isteğiyle değil, devletin kararı iledir. Ortada işgal altındaki bir memlekette en üst makamların müştereken giriştikleri bir çare bulma çabası mevcuttur. Yani seyahat bir devlet operasyonudur. Vahdettin yanlışları bulunmasına rağmen Hain değildir”, demektedir..(13 Eylül 1922 Haber Türk TV)
Mondros Mütarekesini tek başına imzalayan şahıs, CHP’den meclise girmiş dönemin Başbakanı olan Rauf Orbay’dır. Adamsanız bunu tartışın!

Bu yazı 1275 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum